Fen okuryazarlığını etkileyen bazı sosyal değişkenlerin PİSA verilerine göre incelenmesi
Thesis about some social factors affecting literacy of science considering PISA data
  1. Tez No: 572771
  2. Yazar: UĞUR KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HALUK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2012 ve 2015 PISA uygulamalarında Türkiye'nin Ortadoğu Anadolu Bölgesi olarak adlandırılan bölgesindeki öğrencilerin fen okuryazarlığını etkileyen bazı faktörleri incelemek ve uygulamalara katılan öğrenciler üzerinden bölgedeki öğrencilerin 2012 yılı ile 2015 yılları arasındaki fen okuryazarlık puanlarını karşılaştırmaktır. Başarıyı etkilediği düşünülen faktörler altı alt problemde incelenmiştir. Bu altı problem ''cinsiyet, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, evinde kendine ait oda olma durumu, evinde bilgisayar olma durumu ve evdeki kitap sayısıdır. Bu araştırmanın örneklemi PISA 2012 testine katılan 9 okul ve 243 öğrenci, PISA 2015 testine katılan 9 okul ve 276 öğrencidir.“Öğrencilerin Cinsiyetlerine Göre Fen Okuryazarlık Puanları Arasındaki Farklılığa Ait Bağımsız Örneklemler T-Testi Sonuçlarına göre Ortadoğu Anadolu Bölgesi'nden PISA 2012'ye katılan öğrencilerin fen okuryazarlık puanları cinsiyetlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı, PISA 2015'e katılan öğrencilerin fen okuryazarlık puanları cinsiyetlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı ortaya çıkmıştır. ”Öğrencilerin Anne Eğitim Durumuna Göre Fen Okuryazarlığı Puanları Arasındaki Farklılığa Ait Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way Anova) Sonuçlarına göre Ortadoğu Anadolu Bölgesi'ndeki öğrencilerin anne eğitim düzeyleri PISA 2012 ve PISA 2015 fen okuryazarlığı puanlarını anlamlı bir şekilde farklılaştırmamaktadır.“Öğrencilerin Baba Eğitim Durumuna Göre Fen Okuryazarlığı Puanları Arasındaki Farklılığa Ait Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way Anova) Sonuçlarına göre Ortadoğu Anadolu Bölgesi'ndeki öğrencilerin baba eğitim düzeyleri PISA 2012 fen okuryazarlığı puanlarını anlamlı bir şekilde farklılaştırmakta ancak PISA 2015 fen okuryazarlığı puanlarını anlamlı bir şekilde farklılaştırmamaktadır. ”Öğrencilerin Evde Odaları Olma Durumuna Göre Fen Okuryazarlık Puanları Arasındaki Farklılığa Ait Bağımsız Örneklemler T-Testi Sonuçlarına göre Ortadoğu Anadolu Bölgesi'ndeki öğrencilerin evlerinde kendilerine ait bir odaları olup olmaması, PISA 2012 ve PISA 2015 fen okuryazarlığı puanlarını anlamlı bir şekilde farklılaştırmaktadır.“Öğrencilerin Evde Bilgisayarları Olma Durumuna Göre Fen Okuryazarlık Puanları Arasındaki Farklılığa Ait Bağımsız Örneklemler T-Testi Sonuçlarına göre Ortadoğu Anadolu Bölgesi'ndeki öğrencilerin evlerinde bilgisayarları olup olmaması, PISA 2012 ve PISA 2015 fen okuryazarlığı puanlarını anlamlı bir şekilde farklılaştırmaktadır. ”Öğrencilerin Evlerinde Bulunan Kitap Sayısına Göre Fen Okuryazarlığı Puanları Arasındaki Farklılığa Ait Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way Anova) Sonuçlarına göre Ortadoğu Anadolu Bölgesi'ndeki öğrencilerin evlerindeki kitap sayısı PISA 2012 ve PISA 2015 fen okuryazarlığı puanlarını anlamlı bir şekilde farklılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is search some factors that affects the science literacy of the students in the area that is called Middle Anatolia Region of Turkey in 2012 and 2015 PISA applications. The factors that is thought affect the success were examined in the six inner categories. These categories are“gender, education status of mother, education status of father, status of having own room in the house, status of having computer at home and the number of the books at home”. The sampling of this research is nine schools and two hundred and fourty three students having PISA 2012 test, nine schools and two hundred seventy six students having PISA 2015 test. According to the gender of the students and the difference in the science literacy points at the results of the independent sampling T-testing, it is obvious that the science literacy point of the students have a meaningful difference according to the gender in the PISA 2012 in Middle Anatolia Region the science literacy points of the students don't have meaningful difference according to the gender in PISA 2015 in Middle Anatolia Region. According to the education of the students' mothers, One-Way-Anova results of the difference between the science literacy points show that there is no meaningful difference at the mothers education status in PISA 2012 and PISA 2015 in Middle Anatolia Region. According to the education of students' fathers, One-Way-Anova results of the difference between the science literacy points show that there is a meaningful difference at fathers' education status in PISA 2012 but isn't a meaningful difference at fathers' education status in PISA 2015 in Middle Anatolia Region. According to students' having own rooms at home and the difference in the science literacy points at the results of the independent sampling T-testing, it is obvious that there is a meaningful difference at science literacy points both in PISA 2012 and PISA 2015 if the students have their own rooms at home. According to students' having own computer at home and the difference in the science literacy points at the results of independent sampling T-testing, it is obvious that there is a meaningful difference at science literacy points both in PISA 2012 and PISA 2015 if the students have their own computers at home. According to the number of the books at the students' house One-Way-Anova results of the difference between the science literacy points show that there is a meaningful difference at the science literacy points both in PISA 2012 and PISA 2015 according to number of the boks students have at home.