İdare Hukuku açısından karayolları yapımı ve işletilmesinde idari denetim yetkisi
Administrative audit on construction and operation of highways from the point of Administrative Law
- Tez No: 572777
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KUTLU GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Karayolları, gerek ulaşım gerek taşımacılık faaliyetlerinde toplumsal yaşamın en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle köprü, otoyol gibi yüksek maliyetli olan yolların yapımı için devlet kaynakları yetersiz hale gelmeye başlamış, sonrasında bu hizmetlerin görülmesi için özel hukuk kişilerine yetki verilmiştir. Karayollarının yapımı ve işletilmesi hizmetlerinin özel hukuk kişilerine devredilmesi, hizmetin yapımı ve işletilmesinde sorumluluğun kimde olduğu, denetim ve yaptırım uygulama yetkisinin kimde olacağı gibi soruları doğurmuştur. Çalışmamızda ilk olarak karayolları üzerinde yapım ve işletme faaliyetleri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise bu faaliyetler üzerindeki idari denetimin, hizmetin idare veya özel hukuku kişisi tarafından yapılmasına ve işletilmesine göre ayırarak idare hukuku ve kamu hizmeti bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Highways have become one of the most important necessities of social life in both transportation and carriage activities. With the development of technology, the resources of the state have become inadequate for the construction of high-cost roads such as bridges and highways. Following this inadequacy, private entities have been authorized to fulfill these services. Giving the authorization of the constructing and operating services of highways has raised questions about the responsibilities of the private entities and authority to implement audits and sanctions. In this thesis, the first section explains the construction and operation activities of highways. In the second section, which constitutes the basis of our study, administrative supervision of these activities is evaluated within the context of administrative law and public service by separating the service operation being fulfilled by the administration or private law person.