Investigation of the relationship between social media users' social anxiety and communication competencies of high school students
Lise öğrencilerinin sosyal medya üzerindeki sosyal kaygıları ve iletişim yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 572785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Toplumsal kaygı toplum içinde konuşmanın ve kalabalık yerlerde yemek yemekten kaçınmanın en yaygın belirtisidir. Sosyal fobili ergenler ve çocuklar; Sınıfta konuşma, tahtaya yazma, başkalarıyla iletişim kurma, kalabalık yerlerde yemek yemeyi, okul lavabosunu kullanmakta zorlanırlar. Tüm bu endişe ve korkuların bir sonucu olarak, sıkıntı, sürekli gerginlik ve huzursuzluk hissi, çocuk gelişimine dahil olur. Aslında korku ve endişe, insanların hayatta kalabilmesi için gerekli duygulardır. Farklılık: gerçek ve bilinen bir tehlike karşısında hissedilen duyguya korku denilebilir, kaygı ise tehlike tam olarak bilinmediğinde hissedilen duygudur.Yapılan araştırmanın amacı, sosyal medya üzerinde yaşanan sosyal kaygı düzeyinin, iletişim yeterlilik durumuyla ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma örneklemi, İstanbul'un Şişli bölgesinde bulunan bir özel okuldan rastgele seçilen 250 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan demografik sorular ile birlikte (Alkis, Kadirhan, & Sat, 2017) tarafından oluşturulan 'Sosyal Medya Kullanıcıları İçin Social Anxiety Scale' ve (Wiemann, 1977) tarafından geliştirilen ve (Erigüç & Koca, 2017) tarafından geçerlik ve güvenilirlik çalışması yapılan ' İletişim Yeterlilik' ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerinin sınanması için T-test, Anova ve Resgresyon Analizi kullanılmıştır. Veriler % 95 güven aralığı ve % 5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social anxiety is the most common manifestation of speaking within the community and avoiding eating in crowded places. Adolescents and children with social phobia; They have difficulty in speaking in class, writing on blackboard, communicating with others, eating in crowded places, using school sink. As a result of all these anxiety and fears, the feeling of boredom, constant tension and restlessness becomes a part of child development. In fact, fear and anxiety are the emotions necessary for the survival of people. The distinction: the feeling felt in the face of a real and known danger can be called fear,anxiet is the feeling felt when the danger is not fully known.The aim of this research is to investigate the relationship between social anxiety level and social competency status. The research sample consisted of 250 high school students randomly selected from a private school in Şişli, İstanbul. The research data were collected by using two scales together with the demographic questions prepared by the researcher: 'Social Anxiety for Social Media Users Scale'developed by the researchers (Alkis, Kadirhan, & Sat, 2017) and the 'Communication Competency Scale'which developed by ( Wiemann,1977) and the reliability and validity study was performed by(Erigüç & Koca, 2017). SPSS program was used to analyze the data. T-test, Anova and Regression Analysis were used to test the research hypotheses. Data were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level.