Namazda sehiv (Yanılma) hadisleri ve değerlendirilmesi
Forgetfulness hadi̇ths i̇n prayer and thei̇r evaluati̇on
- Tez No: 572800
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanların ilki olan Hz. Âdem'in cennette başlayan unutma olayı, insanın doğası gereği, onun hayatının her aşamasında yaşadığı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki, bu duruma Kur'an'da değinilmiş ve unutmanın çeşitli şekillerine yer verilmiştir. Peygamberler de unutma olayını zaman zaman yaşamışlardır. Bu yaşadıkları durumlara dair örnekleri Kur'ân-ı Kerimde bulmak mümkündür. Peygamberlerin hayatlarında meydana gelen unutma hâdiselerine ve peygamberlerin unutmadaki sınırları konusundaki düşüncelere çalışmamızda yer verilmiştir. Peygamberlere has sıfatlardan olan ismet sıfatı ve zelle kavramı da bu kapsam içine alınarak konuya bütünlük kazandırılmıştır. Ayrıca psikologlar da unutmayı kendi açılarından değerlendirerek, bölümlere ayırmışlardır. Sehiv ile unutma kavramları genellikle iç içe kullanılmıştır. Bu bakımdan sehiv secdesinin namazdaki unutma-yanılma durumlarıyla alakalı olduğu ve bundan dolayı ilave secdeler yapıldığı görülmektedir. Hz. Peygamberin yanıldığı namaz ve namazlar konusunda farklı rivayetler bulunmaktadır. Bu rivayetlerin bazıları benzerlik gösterirken bazılarının farklı olduğu görülmektedir. Sehivle ilgili rivayetler namazda bir hüküm oluşmasına kapı aralamış ve bu durum mezhepler arasında farklı yorumlamalara sebep olmuştur. Mezhepler sehiv secdesinin hükmü, sebebi, yeri ve sıfatları konusunda görüşlerini ileri sürmüş ve rivayet edilen hadisleri kendilerine delil olarak kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
Forgetting that First human Adam had experienced in heaven, due to the nature of the human, is a situation that emerges at every stage of his life. In fact, this situation is mentioned in the Qur'an and various forms of forgetting are included. The Prophets also experienced forgetting from time to time. It is possible to find examples of these situations in the Quran. The forgetting events that took place in the lives of the prophets and the thoughts about the limits of the Prophets in forgetting are included in our study. The concept of Ismet, which is one of the special adjectives of the Prophets, and the concept of Zelle were included in this scope and the subject was integrated. In addition, psychologists have evaluated forgetting from their own perspective and divided it into sections. The concepts of forget and Sehiv are often used intertwined. In this respect, it is seen that the Sehiv prostration is related to situations of forgetting-and-errorring and therefore additional prostrations are made. There are different rumors about the prayer and prayers in which the dear Prophet was wrong. While some of these narratives show similarity, some of these are different. Rumors about Sehiv opened the door to a provision in prayer and this situation led to different interpretations between sects. The sects claimed their views about the provision, the reason, the place and the adjectives of Sehiv and used the narrated hadith as evidence.