STEM etkinlikleriyle zenginleştirilmiş öğrenme modelinin 11.sınıf öğrencilerinin akademik başarısına ve öğrenme anlayışlarına etkisi
The effects of STEM activity enriched instruction on eleventh grade students' achievement and conceptions of learning
- Tez No: 572881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, STEM etkinlikleri ile zenginleştirilmiş öğrenme modelinin on birinci sınıf düzeyindeki öğrencilerin sinir sisteminin yapı, görev ve işleyişine ilişkin akademik başarısına ve biyoloji öğrenme anlayışına etkisi incelenmiştir. Çalışma, Karaman ilinde bulunan bir devlet lisesinde 2017-2018 eğitim-öğretim yılında on birinci sınıfta öğrenim görmekte olan dört şubeden toplam 99 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ön test- son test kontrol gruplu gerçek deneysel desen kullanılmıştır. Kontrol ve deney grupları seçkisiz (yansız) atama yolu ile oluşturulmuştur. Kontrol ve deney gruplarında dersler okulda görev yapmakta olan iki biyoloji öğretmeni tarafından yürütülmüştür. Sinir Sistemi Başarı Testi (SSBT) ve Biyoloji Öğrenme Anlayışı Ölçeği (BÖAÖ) uygulama öncesi ön-test ve uygulama sonrası son-test olarak uygulanmıştır. Uygulama boyunca kontrol gruplarına mevcut ortaöğretim kurumları biyoloji dersi öğretim programı uygulanmış, deney gruplarında ise 5E öğrenme döngüsü modeline dayalı STEM temelli etkinlikler uygulanmıştır.Çalışmada Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA) yapılmıştır. Çalışma sonucunda, deney grubu ile kontrol grubu arasında SSBT son test puanları açısından anlamlı farklılığın (p< .05) olduğu ancak BÖAÖ son-test puanları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Çalışmanın bulguları ilgili alan yazın ile karşılaştırılarak tartışılmış ve bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effectiveness of STEM activity enriched instruction on eleventh grade studens'achievement (on nervaus system structure and function) and conceptions of learning biology (COLB). This study was conducted with two biology teachers and four classesand total of 99 eleventh grade students in public high school at Karaman in the 2017-2018 academic years. In this study, true experimantal design with pre-test and post-test control group was used. One class of each teacher was assigned as experimental group and trated with STEM activity enriched instruction and other class was assigned as control group and trated with traditional instruction. The Nervous System Achievement Test and COLB scale were applied as pre-test and after treatment period as a post-test to both experimental and control groups. The data obtained from the administration of post-test were analyzed by statistical techniques of Multivariate Analyses of Covariance (MANOVA). The statistical result indicates that STEM activity enriched instruction was more effective than traditional instruction. However, the statistical results failed to show a significant difference between two groups' COLB.