Çelik malzemelerde kaynakyöntemlerinin mekanik özelliklerin güvenilirliğine etkisi
The effect of welding methods on the reliability of mechanical properties of steel materials
- Tez No: 572910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada üç farklı metal seçilmiştir. Bu metallerin spektral analizleri yaptırılmıştır.Çekme ve charpy deney numune boyutlarında malzemeler kesilmiş ve normalizasyon uygulaması sağlanmıştır. Normalizasyon uygulaması sonrasında kaynak yapılacak numunelere V kaynak ağzı açılarak sırasıyla Ark , MIG ve TIG kaynak uygulamaları sağlanmıştır. Kaynaklı ve kaynaksız numuneler çekme testi ve çentik darbe testleri yapılarak; mikrosertlik ve iç yapı incelemeleri sağlanmıştır. Elde edilen değerlerin normal ve kümülatif dağılımları belirlenmiş ve güvenirlik incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan testler sonucunda kaynaksız numunelerin güvenilirliğinin kaynaklı numunelere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three different metals were selected. Spectral analysis of these metals was done. Materials of the sample size were drawn and normalized application was provided. After normalization application, V, weld opening was applied to the samples to be welded and arc, mig and tig welding applications were provided respectively. Welded and non-welded samples were subjected to tensile test and notch impact tests; microhardness and internal structure investigations were provided. The normal and cumulative distributions of the obtained values were determined and reliability studies were performed. As a result of the tests, the reliability of non-welded samples was found to be higher than that of welded samples.