Newtonyen olmayan cross akışkanının sınır tabakası içerisindeki davranışının incelenmesi
Boundary layer approach for a non-Newtonian cross fluid
  1. Tez No: 572921
  2. Yazar: HİKMET SÜMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Newtonyen olmayan bir akışkanın plaka üzerindeki akışında sınır tabakası davranışı incelenmiştir. Newtonyen olmayan akışkan Cross akışkan formülü ile modellenmiş olup, fiziksel problemimize uygun olarak seçilen kartezyen koordinatlarda momentum denklemleri elde edilmiştir. Daha sonra plaka üzerinde Newtonyen olmayan bu sürtünmeli akışı tanımlayan momentum denklemlerine sınır tabakası yaklaşımı uygulanmıştır. Elde edilen bu kısmi diferansiyel momentum denklemleri, söz konusu sınır tabakası kabulü ile basitleştirilmiştir. Kabuller sonrası momentum denklemlerinin yerine geçecek sınır tabakası denklemleri yeni değişkenler vasıtasıyla boyutsuzlaştırılmıştır. Cross akışkan formülüne özgü olan bu orijinal sınır tabakası denklemlerinin simetrileri ölçekleme dönüşüm formülleri ile bulunmuştur. Bulunan simetriler vasıtası ile kısmi diferansiyel denklemlerin adi diferansiyel eşdeğer denklemleri elde edilmiştir. Nihai adi diferansiyel denklemlere bir sayısal çözücü uygulanmış ve elde edilen sayısal verilerle çizilen grafiklerden Cross akışkan parametrelerinin akışkan davranışı üzerindeki etkileri yorumlanmıştır. Sonuç olarak akışkanın viskozite sabitlerinin Newtonyen viskozite ile benzer etkiler gösterdiği, diğer sabitlerinin ise bir diğer Newtonyen olmayan akışkan modeli olan power-law formülü ile benzerlikler taşıdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of a non-Newtonian fluid within the boundary layer is analysed. Non-Newtonian fluid is modeled with Cross fluid formula and momentum equations are obtained in selected cartesian coordinates according to our physical problem. Then, boundary layer approach is applied to momentum equations which define this non-Newtonian frictional flow on the plate. The resulting partial differential momentum equations are simplified by the adoption of the boundary layer. The boundary layer equations, which will replace the momentum equations after the assumptions, were dimensioned by means of new variables. The symmetries of these original boundary layer equations, which are specific to the Cross fluid formula, were found by scaling transformation formulas. Ordinary differential equivalent equations of partial differential equations were obtained by means of the symmetries. A numerical solver was applied to the final ordinary differential equations and the effects of Cross fluid parameters on the fluid behavior were interpreted from the graphics which drawned with the obtained numerical data. As a result, viscosity constants of the fluid have similar effects with Newtonian viscosity, while other constants have similarities with the power-law formula which is another non-Newtonian fluid model.