İletişimsizlik sorunsalı çerçevesinde görsel biçim algılama tekniklerinin geliştirilmesi üzerine bir inceleme
- Tez No: 572945
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çevremizde bulunan ulaşım, haberleşme, alışveriş, hastane vb. ortamlarında karşımıza 'Görsel İşaret Dili' diye adlandırılan açıklayıcı görsel tasarımlar çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, iletişimsizlik sorunlarının çok fazla olduğu günümüzde bu sorunların çözümünde kullanılması planlanan görsel tasarımlara değinilmiş ve işitme engelli bireylerin iletişim sorunlarına çözüm metotları aranmıştır. Tez çalışmasının birinci bölümünde iletişimsizlik sorununu gidermek için, alternatif iletişim kanalları ve sembolik ifadeler araştırılmıştır. Görsel iletişim yöntemleri incelenmiş ve çalışmanın amacını oluşturan yönlendirme işaretleri hakkında“Görsel Algılama ile İletişim Kurma Tekniklerinin Gelişimi”başlığı altında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde, çevresel alanda işaret veren mesajlar ve beden dili ile görsel algı üzerinden mesajın anlamı çıkarılmıştır. 'İletişimsizlik ve Görsel İşaret Dili'yle Şekillendirilmişler Örnekler' konusu araştırılmıştır. Üçüncü bölümde vücut dilinin uygulama alanları,“Türk İşaret Dili”başlığı altında incelenmiştir. Uygulamaların üretimi sırasında görsel işaret dili, parmak alfabeler ile vücut dili tasarımı ve etkileşimlerin kurgulanmasında izlenmesi gereken yöntemler anlatılmış ve ayrıca Türk işaret dilini kavrayabilmek için görsel semboller tasarlanmıştır. İşaret tasarımına örnek olarak görsel işaret dili ele alınmıştır. 'Sessiz Dil: Vücut Dili Teknikleri Uygulamaları'nda“Dudak Okuma Sanatı”,“İşiten Gözlerin Dili”ve“Konuşan Ellerin Dili”alt başlıklar halinde uygulanmıştır. Görsel tasarım dili ön planda tutularak, görsel tasarım ilkeleri çerçevesinde, işitme engellilerin iletişim sorunu giderilmesi için görsel iletişimin gerçekleşmesine yönelik uygulama çalışmaları ve çözüm bulunarak çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the environments around us such as transportation, communication, shopping, hospitals etc., descriptive visual designs called 'Visual Sign Language' are encountered. In this thesis, the visual designs that are planned to be used in the solution of these problems are discussed and methods of solution to the communication problems of hearing impaired individuals are sought at the present day when there are many problems of non-communication. In the first part of the thesis, alternative communication channels and symbolic expressions have been investigated in order to solve the problem of non-communication. The methods of visual communication have been examined and information about guidance signs constituting the aim of the study has been given under the title“Development of Communication Techniques with Visual Perception”. In Part 2, the meaning of the message has been deducted through the messages signalling in the environmental field and the body language and visual perception. They issue 'Lack of Communication and Samples Shaped by Visual Sign Language' has been investigated. In Chapter 3, the application areas of body language have been examined under the title of 'Turkish Sign Language'. During the production of the applications, visual sign language, finger alphabets and body language design and the methods to be followed in constructing the interactions have been explained and visual symbols have been designed to comprehend the Turkish sign language. Visual sign language has been handled as an example of sign design. In 'Silent Language: Body Language Techniques Practices',“the Art of Lip Reading”,“the Language of the Hearing Eyes”and“the Language of the Speaking Hands”have been implemented as subheadings. Visual design language has been given given priority and in the framework of visual design principles, the study has been completed by finding practical studies and solutions for the realization of visual communication in order to eliminate the communication problem of the hearing impaired.