Es-Suyûrî'nin Kenzü'l-İrfân'ında kıraatler ve anlama etkisi
Recitations and their impact on the understanding of the Qur'an in Kanz al-Irfān fī fiqh al-Qurʾan by Buyûrî
  1. Tez No: 573005
  2. Yazar: HAMİT AVŞAR KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFULLAH EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada es-Suyûrî'nin Kenzü'l-İrfân fî Fıkhi'l-Kur'ân adlı tefsiri kıraatler bağlamında ele alınmıştır. Bu kıraatler sadece tesbit edilmekle kalmayıp bunların Kur'ân'ı anlamaya ne gibi bir etkisi olduğu incelenmiştir. Üzerinde çalışmış olduğum tezi farklı kılan bir özellik ise eserin Şiî bir müfessir tarafından yazılan bir tefsir olmasıdır. İşte bizim buradaki amacımız Ehli sünnet müfessirlerinin tefsirinden ziyâde, Şiâ tefsirini ve Şii müfessirlerin Kur'ân'ı tefsir ederken nasıl bir yol takip ettiklerini, özellikle ahkâm tefsirlerinde ahkâm ayetlerini kıraatler çerçevesinde nasıl değerlendirdiklerini gün yüzüne çıkarmak ve kıraatin Kur'ân'ın anlamına ne gibi bir etkisi olduğunu incelemektir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öncelikle Suyûrî'nin hayatına, eserlerine ve öğrencilerine değinilmiştir. Yine bu bölümde Suyûrî'nin üzerinde çalışmış olduğumuz Kenzü'l-İrfân fî Fıkhi'l-Kurân adlı eserinin gerek içeriği gerekse kullandığı metot, kaynaklar vb. gibi konular genişçe ele alınmıştır. İkinci bölümde ise bu kıraatler eserdeki bulundukları bölümler alt başlığında bir bir açıklanmış ve bu kıraatlerin Kur'ân'ın anlamına ne gibi bir etkisi olduğu incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonuç ve kaynakça ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines Suyuri's commentary Kanz al-Irfān fī Fiqh al-Quran in the context of recitations. The recitations have not only been identified but also examined what effect they have on the understanding of the Qur'an. What makes this thesis different is that it was written by a Shiite commentator. Our aim is to reveal which method Shiite commentators follow to interpret the Qur'an, how they evaluate the verses of ahkâm within the framework of recitations, and to examine what impact the recitations have on the meaning of the Qur'an. The study consists of two parts. In the first section, Suyûrî's life works, and students are mentioned. In this section, we discussed Suyûrî's Kanz al-Irfān fī Fiqh al-Quran with its content as well as the methods used, sources, etc topics extensively. In the second section, the recitations are explained one by one in the subsections. The effect of these recitations on the meaning of the Qur'an has been studied. The study was completed with results and references.