Ulvi Cemal Erkin piyano sonatının biçimsel yapısı ve çalış teknikleri açısından incelenmesi
Formal structure of Ulvi Cemal Erkin's piano sonata and its examination in terms of playing techniques
  1. Tez No: 573007
  2. Yazar: ILGIN KALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET EYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında cumhuriyet dönemi ilk kuşak Türk bestecilerinden Ulvi Cemal Erkin'in piyano sonatının biçimsel yapısı ve çalış teknikleri açısından incelenmesi konusu işlenmiş, diğer çağdaş Türk müziği bestecilerinin benzer çalışmaları ile karşılaştırmalar yapılmış, çalış tekniği önerileri, biçimsel ve makamsal analizlerle birlikte ele alınmıştır. Çalışma üç ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Osmanlı döneminden başlayıp cumhuriyetin ilanından sonraki döneme kadar olan çoksesli müziğin, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti üzerindeki tarihsel gelişim süreci ele alınmıştır. İlk kuşak Türk bestecilerinin çağdaş Türk müziğine katkıları anlatılmış, yaşamlarından kesitler verilmiş, Türk Beşleri'nin ortaya çıkışı anlatılmıştır. İkinci bölümde Ulvi Cemal Erkin'in hayatı, eserleri, besteciliği, müzik dilinin gelişmesinde katkısı olan olaylar, eğitim hayatının besteciliği üzerindeki etkileri gibi konular işlenmiş, 20. yy. müziği ve izlenimcilik gibi etkisi altında kaldığı akımlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde sonatın biçimsel ve yapısal analizleri işlenmiş, bu analizlere makamsal incelemeler de eklenerek konu geniş bir açıyla ele alınmış, çalış teknikleri analiz ve çözümlemeleri ile çalış kolaylıkları sunulmuş, diğer çağdaş Türk müziği bestecilerinin sonatlarıyla olan benzerlik ve farklılıkları anlatılmıştır. Bu tezin amacı, biçimsel yapılar ve makamsal dizilerin çalgı eserleri üzerinde kullanımı hakkında genç bestecilere yararlı fikirler aktarmak, çalış tekniği analizleri ve önerilen çalışma yöntemleri ile piyanistlere çalış rahatlığı sağlayacak çözümler üretmek, sonat üzerinde teknik zorlukları kolaylaştırarak, sahne ve çalışma performansının yükseltilmesi ve geliştirilmesine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Piano Sonata of Ulvi Cemal Erkin, one of the first-generation Turkish composers of the republican era, was examined in terms of formal structure and playing techniques, comparisons were made with similar works of other composers of modern Turkish music, playing technique suggestions were made and the work was discussed with formal and maqam analyses. The study consists of three main chapters. In the first chapter, it is discussed the historical development process of polyphonic music in the Ottoman Empire and the Republic of Turkey starting from the Ottoman period until the period after the proclamation of the republic. The contributions of the first-generation Turkish composers to the modern Turkish music were explained, the sections from the lives of these composers were conveyed, and the emergence of the Turkish Five was mentioned. In the second chapter, Ulvi Cemal Erkin's life, his works, his compositions, the events that contributed to the development of his music language, the effects education life on his composition, and the 20th-century music and movements like impressionism, from which he was influenced, were mentioned. In the third chapter, the formal and structural analyses of the sonata were performed and the subject was discussed with a wider point of view with the addition of maqam examinations to these analyses, analyses and resolutions were performed on the playing techniques and playing facilities were offered, and similarities and differences with the sonatas of other modern Turkish music composers were mentioned. The purpose of this thesis is to provide useful ideas for young composers about the use of formal structures and maqam series on instrumental works, to produce solutions that will provide playing comfort to pianists with playing technique analyses and suggested working methods, and to contribute to the improvement of stage and working performance by facilitating technical difficulties on the sonata.