Karşılıksız çek ve çekin karşılıksızdır işlemine sebebiyet verenler hakkında uygulanacak hukuki ve cezai yaptırımlar
Legal and penal sanctions to be imposed on those who bounce dud cheques and cause unrequited cheques
- Tez No: 573018
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CELAL GÖLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çek; kanunlarda belirtilen şekil koşullarına tabi, belli bir miktar paranın ödenmesini konu alan, yalnızca bir banka üzerinden keşide edilebilen, ibrazında ödenen, havale niteliği taşıyan bir senettir. Çeklerin en temel özelliği, belirli bir miktar paranın ödenmesini üzerinde taşımasıdır. Çek, nakdin kaydi paraya dönüşmesi ve ilgili mali kuruluşlar bünyesinde toplanmasıyla ülke ekonomisine katkı sağlar. Bu ve birçok faydası sebebiyle çeklerin, tarih boyunca ortaya çıkışından itibaren çoğu kanun koyucu tarafından kullanımı teşvik edilmiştir. Çeke olan güvenin ve kullanımının artması, karşılıksızdır işlemine sebebiyet verme suçunun önüne geçilebilmesi için de birçok düzenleme yapılmıştır. Çalışmamızda; 09.08.2016 tarihli“6728 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun”ile birlikte“6102 Türk Ticaret Kanunu”ve Çek Kanunu'nda meydana gelen değişiklikler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The check is a bill that is subject to the conditions stated in the laws, is subject of the payment of a certain amount of money, can only be drawn through a bank, is paid on presentation, and is a transfer element. The main feature of the checks is that they can pay a certain amount of money. The check contributes to the national economy by converting cash into bank money and by gathering it in related financial institutions. Because of these and many other benefits, checks have been encouraged to be used by most legislators since their appearance throughout history. Due to the increase in the confidence and use of the check, a lot of arrangements have been made in order to prevent the crime of causing the unrequited transaction. In this study, the changes in the Turkish Trade Law and the Check Law with the Law No. 6728 of 09.08.2016 on the Amendment of Some Laws for the Improvement of the Investment Environment are examined.