Laparoskopik apandektomide kullanılmak üzere poli(L-laktat-co-ε-kaprolakton) kopolimerinden kelepçe üretimi
Production of zip tie with poly(l-lactide-co-ε-caprolactone) for use in laparoscopic apendectomy
- Tez No: 573044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN EĞRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sunulan tez çalışmasının amacı, en sık görülen akut batın rahatsızlıklarının başında gelen apandisitin laparoskopik apendektomi yöntemi ile eksizyonunda kullanılmak üzere biyobozunur bir polimerik kelepçe üretilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi(FDA) tarafından tıbbi cihazların üretiminde kullanımı onaylanmış olan Poli(L-laktat) (PLLA) ve Polikaprolakton (PCL) homo- ve kopolimerleri, L-laktat dimeri ve ε-kaprolakton monomeri kullanılarak bir dizi sentez gerçekleştirilmiştir. Üretilen bu kopolimerlerden hazırlanan test numuneleri ile mekanik testler uygulanmış, seçilen kopolimerden 3 boyutlu yazıcıyla oluşturulan iki parçalı kalıp kullanılarak ram ekstruder cihazıyla şekillendirilmiştir. Sunulan tez çalışması iki bölüm olarak değerlendirilebilir. Çalışmanın ilk bölümünde farklı oranlarda monomer ve dimer kullanılarak polimer/kopolimer sentezi gerçekleştirilmiş ve sentezlenen polimer/kopolimerlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri karakterize edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise karakterize edilen polimer/kopolimerlerden seçilen ve uygun özellikte olduğu değerlendirilen kopolimer ısıl işlem kullanılarak şekillendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the production of polymeric zip tie (cable tie) for use in excision of appendix with inflammation, that is one of the most frequently seen acute abdomen disease, by laparoscopic appendectomy. For this purpose, PLLA and PCL homo- and copolymers, which are approved by Food and Drug Administration for use in medical devices, were synthesized by using L-lactide dimer and -caprolactone monomer. Mechanical tests were applied on the test specimens produced from these polymer/copolymers and selected copolymer was melt processed by a ram extruder using a two piece mold formed by a 3D printer. This study was assessed in two parts. IN the first part of this study polymer/copolymers were synthesized using monomer and dimer in different proportions, and these polymer/copolymers were characterized in order to determine physical and chemical properties. In the second part of the study, copolymer with appropriate properties was selected from these characterized polymer/copolymers and molded by heat process.