Laparoskopik transversus abdominis plan bloğu ve trokar yeri lokal anestezi uygulamalarının laparoskopik apandektomi sonrası etkinliğinin karşılaştırılması
The comparative effectiveness of laparoscopic transversus abdominis plan block and trokar site local anesthesia applications after laparoscopic apandectomy
  1. Tez No: 499071
  2. Yazar: İKSAN TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MEMİŞOĞLU, UZMAN AHMET YALIN İŞCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Genel cerrahi pratiğinde en sık yapılan ameliyat apendektomidir (1, 2). Laparoskopinin cerrahi pratiğinde yaygınlaşması ile birlikte minimal invaziv prosedürlerdaha çok tercih edilir olmuştur. Minimal invaziv tekniklerin yaygınlaşması ile birlikte, ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı, daha erken mobilizasyon, daha kısa süreli postoperatif ileus,daha erken işe dönüş ve daha iyi kozmetik sonuçlar gündeme gelmiştir. Hastalardaağrıyı azaltmak için birçok teknik kullanılmıştır. Bunlardan biri de transversus abdominis plan (TAP) bloğudur. Bu çalışmadaki amacımız akut apandisit nedeniyle laparoskopik apendektomi uygulanan hastalarda direkt laparoskopik görüş altında yapılan transversus abdominis plan bloğu ile trokar yerlerine lokal anestezik (LA) infiltrasyonunun etkinliğini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde 16 Ağustos 2017 ve 5 Ocak 2018 tarihleri arasında, apandisit tanısı konarak laparoskopik apendektomi ameliyatı yapılan hastalar, iki gruba randomize edilerek, grup 1'e laparoskopik görüş altında TAP blok, grup 2'ye trokar yeri LA infiltrasyonu yapıldı. Hastaların ameliyat sonrası 0, 2, 6, 12 ve 24. saatlerde vizüel analog skor (VAS) kullanılarak ağrı düzeyleri hesaplandı. Operasyon süresi,postoperatif bulantı-kusma şikayetleri, ilk gaz veya gayta deşarj zamanları, ilk mobilizasyon zamanları ve hastanede kalış süreleri ile kullanılan NSAİİ ve opioid dozlarıda kaydedildi. Bulgular:Yaş, cinsiyet, VKİ ve ASA skorları açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p > 0.05). 0, 2, 6, 12 ve 24. saatlerde kaydedilen VAS değerleri TAP blok grubunda trokar yeri grubuna kıyasla anlamlı olarak daha düşük bulundu. TAP blok grubundaki hastaların hastanede kalış süresi daha kısa olarak tespit edildi (p:0,002). Ayrıca TAP blok grubunda analjezik tüketimi trokar yeri grubundan daha az bulundu (p: 0,023). Sonuç: Laparoskopik apendektomi esnasında cerrahi ekip tarafından uygulanan TAP blok yöntemitrokar yeri lokalanestezi uygulamasına kıyasla daha etkilidir. Azalmış analjezik kullanımına bağlı intestinal hareketler daha erken dönemde dönüyor ve bu durum hastanede yatış süresini kısaltıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose:The most common surgical procedure in general surgery is appendectomy (1, 2). By the widespread use of laparoscopy in surgical practice, minimally invasive procedures have become more preferred. Minimally invasive techniques cause less pain, earlier mobilization, shorter postoperative ileus, earlier return to work and better cosmetic results in the postoperative period. Many techniques have been used to reduce pain in patients. One of these is the transversus abdominis plane (TAP) block. Our aim in this study was to compare the efficacy of local anesthetic infiltration on trocar sites with transversus abdominis plan block under direct laparoscopic vision in patients undergoing laparoscopic appendectomy for acute appendicitis. Material and Method: Patients who underwent laparoscopic appendectomy with appendicitis diagnosis between 16 August 2017 and 5 January 2018 in the General Surgery Clinic of Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital of Health Sciences University were randomly divided into two groups by TAP block under laparoscopic vision and group 2 LA infiltration of the trocar site was performed.Pain levels were calculated using visual analogue scale (VAS) at 0, 2, 6, 12 and 24 hours postoperatively. We recorded operation time, postoperative nausea and vomiting complaints, first gas or ambulatory discharge times, initial mobilization times and hospitalization times, and NSAID/opioid doses used. Findings:There was no significant difference between the groups in terms of age, sex, BMI and ASA scores (p> 0.05). VAS values recorded at 0, 2, 6, 12, and 24 hours were significantly lower in the TAP block group than in the LA group. Patients in the TAP block group had a shorter duration of hospital stay (p: 0.002). In addition, analgesic consumption was less in the TAP block group than in the LA group (p: 0.023). Result:In this study, the TAP block method was performed by a surgeon under laparoscopic vision, which was more effective than trocar site local anesthesia for analgesic consumption and postoperative pain control.