Cobol dilinin muhtelif versiyonlarının çeşitli yönlerden karşılaştırılması
Comparasion of various of cobol programming language in different ways
  1. Tez No: 57305
  2. Yazar: REMBİYE GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MESUT RAZBONYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada, COBOL programlama dilinin değişik versiyonları * incelenmiş ve bu inceleme sonucunda COBOL dilinin yazıcı raporlarının düzenlenmesinde yetersiz kaldığı saptanmıştır. Bu eksikliğin nasıl giderileceği araştırılmış ve bunun için neler yapılması gerektiği tespit edilmiştir. Tezin tamamı V bölümden oluşmaktadır. İ. Bölüm, Giriş bölümü olup tezin gerekçesi ve amacı belirtilmektedir. II. Bölüm, COBOL Programlama dilinin tarihi gelişimini içermektedir. III. Bölüm, tezin amaçlarından biri olan MS/COBOL, RM/COBOL, VS/COBOL ve ACUCOBOL gibi dört değişik COBOL türü üzerinde yapılan araştırman içermektedir. IV. Bölüm' de, COBOL dili ile geliştirilen programlar açıklanmıştır. Tezin V.Bölümünde COBOL programları tarafından kullanılan TEXT dosyalarının düzenlenmesi ile ilgili açıklamalar bulunmaktadır. Sonuç Bölümünde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Tezde yer alan eklerden ilkinde (Ek-A) geliştirilen programların akış diyagramları, ikincisinde (Ek-B) arayüz programlarını kullanan örnek programlar yer almaktadır. Örnek programlarda kullanılan text dosyaları ve çıktıları ise V. Bölümde örnek olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study various versions of COBOL programming language have been studied and it has become clear that COBOL is being deficient for the organization of printing reports. How to compensate for this deficiency has been determined. The whle thesis consists of part V. First part states the aims and prerequisites of the thesis. Second part covers the historical development of COBOL programming Language. Third parts covers the researches on four different types of COBOL, which are MS/COBOL, RM/COBOL, VS/COBOL and ACUCOBOL. This also forms one of the aims of the thesis. Fourth part includes explanations about programmes developed by COBOL. Fifth part consists of explanations about the organization of TEXT files Used by COBOL programmes. The obtained results have been evaluated in the last part. Oh of in Appendix A, the enclosure a includes flow diagrams of the developed programmes in Appendix B, has sample programmes using interface programmes. Text files and outputs used in sample in the fifth part.