Gümüşler (Niğde) antimuan cevherleşmesinin metalojenikincelenmesi
Metallogenic investigation of antimuan mineralization in Gumusler (Nigde)
  1. Tez No: 573095
  2. Yazar: OKAN TOSUNBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TÜMÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnceleme alanında cevherleşmeler bantlar şeklinde olabildiği gibi breş dolgusu şeklinde de bulunmaktadır. Breş dolgusu içerisindeki cevherler fay içerisine yerleşen cevherleri temsil etmektedir. Bölgede Sb cevher minerali olan stibnitler hakim yapı oluşturmaktadır. Stibnitler ile birlikte realgar (As4S4) ve zinober (HgS) tespit edilmiştir. Antimuan parlak kesitler içerisinde, yüksek iç yansıması ve kenarları boyunca oksitlenme göstermemesi ile karakteristik nabit Au taneleri tespit edilmiştir. Antimuan (Sb) ile Pb, Ba, Th ve As arasında pozitif korelasyon vardır.
Özet (Çeviri)
Mineralizations in the study area can be in the form of bands or breccia fillings. The ores in the breccia fill represent the ores settled within the fault. Stibnites, which are Sb ore minerals, constitute the dominant structure in the region. Realgar (As4S4) and zinober (HgS) were detected with stibnites. Characteristic native Au grains were detected in antimony bright sections with high internal reflection and no oxidation along the edges. There is a positive correlation between antimony (Sb) and Pb, Ba, Th and As.