Türkiye'de gerilla pazarlama uygulamaları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research upon guerilla marketing practice in Turkey
- Tez No: 573144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN TOLON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüz pazarlama dünyasında gelinen rekabet markaları tüketicileri ikna etmek için farklı stratejiler izlemeye itmektedir. Bu sebeple gerilla pazarlama faaliyetleri son zamanlarda popülerlik kazanmıştır. Bu çalışmada öncelikle iletişim kavramı ele alınmış daha sonradan pazarlama iletişimi kavramı incelenmiştir. Daha sonrasında ise gerilla pazarlama kavramının tanımı yapılmış olup, bu kavramın temelleri, tüketiciye ve markalara faydaları ve bütünleşik pazarlama iletişimi açısından ele alınmıştır. Ayrıca geleneksel medya mecralarının günümüzde popülerliğini eskiye oranla kaybetmesi açısından gerilla pazarlama ile geleneksel medyanın karşılaştırılması yapılıp olumlu ve olumsuz tarafları ortaya konulmuştur. Son olarak Türkiye'de uygulanmış gerilla pazarlama uygulamaları üzerine bir araştırma yapılmıştır. Yapılan çalışmada nitel analiz yöntemleri kullanılmış olup, veri toplama tekniği olarak yarı-yapılandırılmış mülakat tekniği ile veri toplanmıştır. Araştırma Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinden öğrencilerle ve çeşitli özel sektör çalışanları ile yapılmıştır. Araştırma sonuçları bu çalışmanın 'sonuç' kısmında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world of marketing, competition, brands are pushed to pursue different strategies to convince us. For this reason, guerrilla marketing activities have gained popularity recently. In this study, firstly the concept of communication is discussed and then the concept of marketing communication is examined. Then, the concept of guerrilla marketing has been defined and the foundations of this concept are discussed in terms of benefits to consumers and brands and in terms of integrated marketing communication. In addition, traditional media outlets in terms of losing their popularity compared to the past the comparison of guerrilla marketing and traditional media was carried out to reveal positive and negative aspects. Finally, a study was conducted on guerrilla marketing practices applied in Turkey. In this study, qualitative analysis methods were used and data were collected by semi-structured interview technique. The research was conducted with students from Ankara Hacı Bayram Veli University and various private sector employees. the results of the study are discussed in the 'conclusion' section of this study.