Yabancı dil olarak Rusçada mnemoteknik (Hafıza tekniği) ile sözcük öğretimi
Vocabulary teaching in Russian as a foreinglanguage by using mnemotechnic
- Tez No: 573145
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İstanbul Üniversitesi, Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı 4. yy. lisans öğrencilerinin“Rusça Kompozisyon 2 (Yazılı ve Sözlü)”dersinde 'Sağlık' konusunda yabancı dilde sözcük öğretim tekniği mnemotekniğin nasıl kullanılabileceğiyle ilgili bir deneme dersi hazırlamak ve bu söz konusu tekniğin düz sözcük listelerinden daha etkili olup olmadığını inceleyip sonuçlandırmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, deney grubuna 'Sağlık' konulu derste sözcüklerin bir kısmı mnemotekniği uygulayarak sunulmuştur, ikinci gruba ise sözcükler düz liste halinde klasik uygulama halinde verilmiştir. Yedi gün süren bu deney on sekiz öğrenciyle, toplam kırk tane öğrenilmesi gereken yeni sözcük sunularak sürdürülmüştür. Deney, yapılmış olan ilk ve son test verilerinin sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Araştırmada tespit edilen verileri hesaplamak üzere, Stanford Üniversitesi Profesör Richard Atkinson'un mnemoteknik uygulama modeli kullanılmıştır. Betimlemeli ve deneysel bir çalışma olarak, bu tezde mnemotekniğin uygulanması açıklanmıştır ve bu tekniğin klasik sözcük öğretimi uygulamasına göre etkisi sonuçlandırılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda, hesaplanmış olan veri istatistiğine göre mnemoteknik aracılığıyla öğrenilmiş sözcük sayısı klasik yaklaşımdan daha yüksek bulunmuştur. Bu sonuç doğrultusunda, mnemoteknik yabancı dil olarak Rusça dersindeki sözcük öğretimini olumlu yönde etkilediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to figure out how mnemotechnic which is one of teaching techniques can be used in a foreign language teaching and the effectiveness of this technique in a comparison with a classical teaching style. This effectiveness has been examined and defined according to a trial lesson for lexical topic 'Health' in 'Russian Composition 2 (Written and Oral)' lesson, where have taken part 4th semester students of Istanbul University Russian Language and Literature Department. According to this aim, one half of a total word amount has been presented by meaning of mnemotechnic and other half has been a control group with a classical teaching way. This experiment has been lasting seven days with participation of 18 students and total amount of words of 40. The experiment has evaluated according to the first and the second tests. To make necessary statistical calculations there has been used a calculation of the same experiment in Stanford University by Prof. Dr. R. Atkinson as a model. This experimental study describes the usage of the menotechnic and the result of its effectiveness in a comparison with a classical way of a word teaching. As a result of the experiment, it was found out that using mnemotechnic in the vocabulary learning of Russian as a foreign language promotes improvement of vocabulary and according to the calculations is more effective than a classical way. According to these results it is clear that mnemotechnic is an effective word teaching way in a Russian as a foreign language teaching.