Gıda ürünlerinde pazar bölümlemesine yönelik stratejiler ve bir uygulama
Market segmentation and implementation strategies for food products and a practice
- Tez No: 573181
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Pazar bölümlendirme stratejisi günümüz yöneticilerinin ve araştırmacılarının üzerinde çokça tartıştıkları bir konudur. Kavramsal açıdan pazar bölümlendirme stratejisi, tüm pazarın farklı bölümlerine farklı pazarlama programlarının uygulanması ve geliştirilmesini kapsar. Pazar bölümlendirme, bu yüzden pazardaki farklı grupların tanımlanmasını, onların isteklerinin belirlenmesini ve buna göre farklı ürün ve pazarlama programlarının geliştirilmesini gerektirir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeniliklerin artması ve yaşam standartlarının yükselmesi tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarının farklılaşmasına neden olmuş böylece gıda sektörüne olan talep artmıştır. Müşteri taleplerindeki değişmeler ve sektörün hızlı bir şekilde gelişme göstermesi ise rekabetin yoğun olarak yaşanmasına neden olmuştur. Gıda firmaları hem ürün hem de insan unsuruna dayalı hizmet sunması onları ürün merkezli olmaktan çok modern pazarlamanın bir gereği olan pazar ve müşteri merkezli olmaya yöneltmiştir.Tüketicinin hayati gereksinimlerinden olan gıdanın pazarlanmasında Pazar bölümlendirme stratejilerini konu alan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmanın problem cümlesinin, amacının üzerinde durulmuş, varsayım ve sınırlılıkları ifade edilmiştir. İkinci bölümde kurumsal kısımla ilgili tanımlamalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırma modelinin oluşturulması, evren ve örneklem tespiti, ölçüme dair analizler veri toplama yöntemlerine değinilmiştir. Son olarak bulgular değerlendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thepartitioningstrategy is a muchdebatedtopic on Sunday, today'smanagersandresearchers. Sunday conceptuallythepartitioningstrategy, allthedifferentcoverstodifferentparts of the market andthedevelopmentandimplementation of marketingprograms. Sunday segmentation, therefore, theidentification of differentgroups in the market, thedetermination of theirinterestsrequiresthedevelopment of differentproductsandmarketingprogramsaccordingly. Withthedevelopment of technologyinnovationandtheincrease of livingstandards of consumers, it has ledto a rise in thedifferentiation of thewishesandneedssothatincreaseddemandforthefoodsector. Withtherapiddevelopment of thesectorandchanges in customerdemand, intensecompetition has caused it to be experienced as. Bothproductandfoodcompaniesprovidingservicestothemfromproductcentricbased on thehuman element ratherthan Sunday which is a requirement of modern marketing, andcustomer-centricledhimtobecome.One of thevitalneeds of consumers, foodmarketingsegmentationstrategies on Sunday in thisstudyconsists of threeparts. Thefirstsectionfocused on thepurpose of the problem statement of thestudy, assumptionsandlimitationsarestated. InthesecondsectionThetheoreticaldescriptionhavebeengivenabouttheparts. Thecreation of thethirdsectiontheresearch model, universeandsampleidentification, datacollection, theanalysis of themeasurementmethodsarediscussed. Finally, thefindingswereinterpretedandevaluated.