Data driven decision making in public administration: An assessment based on business intelligence maturity model
Kamu yönetiminde veriye dayali karar verme sistemleri: İş zekasi olgunluk modeline dayalı bir değerlendirme
- Tez No: 573194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR HIZIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Devlet yönetimlerinin son 30 yıldır ortaya çıkan yönetişim uygulamaları ile yönetimde karar verme şekilleri değişmektedir. Gelişen bilgi teknolojileri daha şefaf sorgulanabilir ve etkin kaynak dağımılına göre bir yönetim anlayışı olan yönetişimi gündeme getirmiştir. Gelişmiş pekçok ülke kamu kaynakalarının daha rasyonel ve adil kullanılmasından sürdürülebilir ergonomik bir hayatı vatandaşlarına sunmak için analitik yönetimden yaralanmakatadır. Sağlık, güvenilk, eğitim gibi devletin vatandaşlarına sunduğu pekçok imkan için bilgi teknolojileri vatandaşların hizmetindedir. E-devlet uygulamalarından endüstri 4.0 a kadar pekçok alanda bilgi teknolojileri vazgeçilmez bir konumadadır. Bu bağlamda kamu yönetiminde de karar verme şekilleri de değişmektedir. Yöneticiler karar veririken bilgi teknolojilerinde daha fazla yararlanmaktadır. Bu yeni yönetim anlayışı çerçevesinde bilgi teknolojileri kullanımı kamu yönetiminde uzun vadede kaçınılmaz olarak büyüyüp gelişecek bir durum haline gelecektir. Bu durum ise veriye dayalı ve modele dayalı karar destek sistemlerinin öneminin artmasına ve daha popüler bir hal almasını sağlayacaktır. Kamu da Karar vericilerin veriye dayalı karar verme bağlamında hangi düzeyde olduğunu bilmesi başka bir deyişle olgunluk düzeylerinin bilinmesi, onların bu sistemleri geliştirmek için neler yapması gerektiğini ortaya koyacaktır. Belirli bir olgunluk düzeyinde olmayan kurumlar kararlarında da iş zekası uygulamalarını kullanamamaktadır. İş zekası bağlamında olgunluk düzeylerinin belirlenmesi veriye dayalı karar verme için kendi yol haritlarının çizilmesi için önemli bir adım olacaktır. Ayrıca kamu kurumlarının karar verme mekanizmaları için BI uygulamalarının uygun olup olmamasıda ortaya çıkacaktır. Bu tez kapsamında ilk başta kamu yönetiminde karar verme teorileri incelenip yeni yönetim anlayışı ve gelişen bilgi teknolojileri ile hayatımıza giren analitik yönetim kavramı ele alınacaktır. Ardından karar destek sistemlerinden biri olan veriye dayalı karar vermenin genel bir tanımı yapılıp kamu sektörü için veriye dayalı karar verme uygulamaları ele alınacak. Veriye dayalı karar verme için iş zekası olgunluk düzeyinden bahsedilip kamu için hangi olgunluk modellerinin kullanıldığı araştırılacaktır. Ayrıca kamu yönetimi için iş zekası uygulamalarının kullanımın uygun olup olmadığı sorgulanacaktır. Son olarak 3 kamu kurumu yöneticisi ile yapılacak olan derinlemesine yarı yapılandırılmış mülakatlar analiz edilerek Kamu Kurumları için veriye dayalı karar verme bağlamında iş zekası olgunluk düzeyleri orataya konulacaktır. Olgunluk modellerinden uygun olan model ile ilgili kurumların hangi olgunluk düzeyinde olduğu tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
The governance practices that have emerged over the last 30 years and the decision-making processes in the governmental mechanisms have been changing. Emerging information technologies are more questionable and have brought up governance, which is a management approach according to effective resource distribution. Many developed countries benefit from a more rational and fair use of public resources and analytical management to provide a sustainable ergonomic life for their citizens. For the many opportunities that the state offers its citizens, such as health, safety and education, Information Technologies (IT) is at the service of citizens. From e-government applications to industry 4.0, IT is an indispensable position. In this context, the decision-making patterns in public administration also change. Managers make more use of information technologies when they decide. Within the framework of this new management approach, the use of information technologies will inevitably grow and develop in public administration in the long term. This will increase the importance of data-based and model-based decision support systems and make them more popular. The public will also know the level of decision makers in the context of Data Driven Decision Making (DDDM), in other words, the knowledge of their maturity levels will reveal what they should do to improve these systems. Institutions that are not at a certain maturity level cannot use business intelligence Business Intelligence (BI) applications in their decisions. Determination of maturity levels in the BI context will be an important step for drawing their own roadmap for their DDDM. It will also arise from the suitability of BI practices for decision-making mechanisms of public institutions. Within the scope of this thesis, first of all, decision making theories in public administration will be examined and new management concept and developing information technologies will be discussed. Then, a general definition of DDDM, which is one of the Decision Support Systems, will be made and the DDDM applications for the public sector will be discussed. The maturity of BI for DDDM will be discussed and the maturity models for the public will be investigated. It will also be questioned whether the use of business intelligence practices for public administration is appropriate. Finally, in-depth semi-structured interviews with 3 public institution managers will be analyzed and the BI maturity levels will be put in place in the context of DDDM for Public Institutions. The maturity level of the institutions concerned will be determined by the maturity level.