Fonksiyonlaştırılmış manyetik grafen oksit üzerine enzim immobilizasyonu
Immobilization of enzyme of functional magnetic graphene oxide
- Tez No: 573255
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE SAÇMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Grafen saydam, ince ve hafif bir malzeme olup, nanoteknolojide sıklıkla kullanılmaktadır. Grafene oksijen atomları ilave ettiğimizde oluşan grafen oksit, daha esnek ve güçlü olur. Bu tez çalışmasında, grafen oksit manyetik hale getirildikten sonra, L-Histidin ile fonksiyonlaştırılarak yeni bir manyetik nanopartikül sentezlendi (mGO@Fe3O4/L-His) ve Raman, SEM, EDX ve FT-IR gibi analizlerle karakterize edildi. İmmobilize enzim, belirli bir bölgeye istenilen grubun bağlanarak, enzimlerin çok kez kullanılması, sürekli olması ve aktivitelerini uzun süre koruması olarak tanımlanır. Enzim immobilizasyonu için birçok metod kullanılmaktadır. Bu metodlardan en sık kullanılanlardan biri ise adsorbsiyondur. Enzim immobilizasyonunun ana amaçları arasında enzimin kararlı olması, sürekliliği ve uygulanacağı alanlardaki kullanılabilirliğinin artırılması gelmektedir. Bu çalışmada Yaban Turbu Peroksidaz (HRP) enzimi adsorbsiyon yöntemi ile mGO@Fe3O4/L-His nanokompozit üzerine immobilize edildi. Yöntem performansını belirleyen ortam şartları optimize edildi. Bunun için nanokompozit miktarı, enzim miktarı, sıcaklık gibi değişkenler ve enzim konsantrasyonunun aktivite üzerinde yaptığı etkiler çalışıldı. Daha sonra optimize edilen koşullarda çeşitli atık sularda bulunabilecek boyaların giderilmesi amacı ile kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Graphene is a transparent, thin and light material and is frequently used in nanotechnology. Graphene oxide formed when we add oxygen atoms to graphene becomes more flexible and strong. In this thesis, a new magnetic nanoparticle was synthesized (mGO@Fe3O4/L-His) after graphene oxide was magnetized by functionalization with L-Histidine and characterized by analyzes such as Raman, SEM, EDX, and FT-IR. The immobilized enzyme is defined as binding the desired group to a specific region, using the enzymes many times, being continuous and maintaining their activities for a long time. Many methods are used for enzyme immobilization, one of the most commonly used moted is adsorption. The main objectives of enzyme immobilization are the stability of the enzyme, its continuity and increasing its usability in the areas where it will be applied. In this study, Horseradish peroxidase (HRP) enzyme was immobilized onto mGO@Fe3O4/L-His nanocomposites by adsorption method. Ambient conditions that determine method performance have been optimized. For this, variables such as amount of nanocomposites, amount of enzyme and temperature were studied. The effects of enzyme concentration on activity were studied. The optimized method was then used to remove dyes from various waste waters.