Trihalometanların amberlite IRA-743 reçinesi ile uzaklaştırılması
Removal of trihalomethanes with amberlite IRA-743 resin
- Tez No: 573257
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACEMİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Amberlite-IRA 743 reçinesi ile trihalometan (THM) bileşikleri kloroform, bromodiklorometan, dibromoklorometan ve bromoformun tekli sistemde ve karışımda adsorpsiyon yöntemiyle uzaklaştırılması incelendi. Maksimum adsorpsiyonun 150.dakikada meydana geldiği görüldü. Adsorpsiyonun, artan temas süresi, çözelti konsantrasyonu, adsorbent dozu ve sıcaklık ile arttığı gözlendi. En yüksek adsorpsiyonun ise pH=7,75'te meydana geldiği görüldü. Tüm deneysel şartlar altında maksimum adsorpsiyonun % 95 civarında olduğu belirlendi. Tekli sistemde ve karışımda ise adsorpsiyonun bromoform > dibromoklorometan > bromodiklorometan > kloroform düzeninde arttığı belirlendi. Tekli sistemde kloroform, bromodiklorometan, dibromoklorometan ve bromoformun adsorpsiyonu sırasıyla % 71,13, % 91,75, % 93,91 ve % 94,99 iken karışımda % 68,74, % 80,27, % 86,45 ve % 91,84 olarak bulundu. Adsorpsiyonun Freundlich izoterm modeline, yalancı ikinci dereceden kinetik modele ve partikül içi difüzyon kinetiğine uyduğu belirlendi. Termodinamik sonuçlardan ise adsorpsiyonun negatif ∆G° değerlerine sahip olduğu ve sponten olarak meydana geldiği görüldü. ∆H° ve ∆S° değerlerinin ise pozitif olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of trihalomethane (THM) compounds (chloroform, bromodichloromethane, dibromochloromethane and bromoform) using Amberlite-IRA 743 resin in singled system and mixture was studied by adsorption method. The maximum adsorption was seen to occur at 150 min. The adsorption was seen to increase with increasing contact time, solution concentration, adsorbent dose and temperature. The highest adsorption was seen to occur in the pH = 7.75. The maximum adsorption was determined to be around 95% under all experimental conditions. In single system and mixture, it was determined that the adsorption increased in order of bromoform > dibromochloromethane > bromodichloromethane > chloroform. While the adsorption of chloroform, bromodichloromethane, dibromochloromethane and bromoform in single system was 71,13%, 91,75%, 93,91% and 94,99%, it was found as 68,74%, 80,27%,86,45 % and 91,84% in the mixture respectively. It was determined that adsorption obeyed Freundlich isotherm model, the pseudo-second order kinetic model and intra particle diffusion kinetics. From the thermodynamic results, it was seen that the adsorption had negative values of ∆G° occurred and occurred as spontaneous. The values of ∆H° and ∆S° were found to be positive.