Abelyen kategorilerde c3 objeler
Relatively c3 objects in abelian categories
- Tez No: 573269
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TAMER KOŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
N, M nin bir alt modülü ve N nin alt modülleri A ve B; A ⊆⊕ M, B ⊆⊕ M ve A⋂B = 0 olmak üzere, A⊕B ⊆⊕ N olduğunda birim halka ile ilişkilendirilen M modülüne N-C3 modül denir. Bu tezde, N-C3 modüllerinin birçok yararlı temel özellikleri ispat edilmiş ve halkanın bazı önemli sınıflarına ait birkaç örnek N-C3 modülleri ile sağlanmıştır. Ayrıca, N nin alt modülleri A ve B; A ⊆⊕ N, B ⊆⊕ N ve A⊕B = N olmak üzere, A⋂B ⊆⊕ M olduğunda M-D3 modülü tanımlanır. M-D3 modülleri tamamen projektif modülleri iken N-C3 modülleri ise injektif modüller için karakterize edilir.
Özet (Çeviri)
A module M over an associated with unity ring R is called N-C3 module if whenever A and B are submodules of N with A ⊆⊕ M, B ⊆⊕ M and A⋂B = 0, then A⊕B ⊆⊕ N. In this thesis, many of the useful basic properies of N-C3 modules are provided and it is shown that several examples of some important classes of rings satisfies the N-C3 modules. Furthermore, M-D3 module is defined for whenever A and B are submodules of N with A ⊆⊕ N, B ⊆⊕ N and A⊕B = N, then A⋂B ⊆⊕ M. In the following of the study, while M-D3 modules are completely characterizated for projective modules, N-C3 modules are symbolized for injective modules.