Vitex Agnus-Castus l. (Hayıt) meyve ve yapraklarında HPLC-DAD yöntemi ile fenolik bileşiklerin tayini ve antioksidan potansiyelinin değerlendirilmesi
Determination of phenolic compounds and antioxidant potential of the leaves and fruits of Vitex Agnus-Castus l. (Chaste tree)
- Tez No: 573307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE FAFAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Vitex agnus-castus L. (Hayıt), Akdeniz ikliminde geniş bir yayılım gösteren, özellikle kadın ürogenital sistem rahatsızlıkları tedavisinde yararlanılan bir bitkidir. Bu tez calışmasında, hayıt bitkisinin meyve ve yapraklarında fenolik bileşiklerinin tayini yapılmış ve antioksidan potansiyeli değerlendirilmiştir. Urla, İçmeler bölgesinden toplanan droglar ile Avrupa Farmakopesi'nde yer alan yöntemler esas alınarak yapılan miktar tayini araştırmaları, piyasada bulunan hayıt meyve ekstresi içeren preparat ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen ekstrelerin toplam fenolik bileşik ve flavonoit miktarı spektroskopik yöntemlerle belirlenmiş, HPLC-DAD yöntemi ile antioksidan aktivitelerinden sorumlu bileşenlerden olduğu düşünülen klorojenik asit ve rutin adlı bileşiklerin kantitatif analizi yapılmıştır. Ekstrelerin antioksidan aktiviteleri DPPH radikali yakalama yöntemi üzerinden belirlenmiştir. Miktar tayini ve antioksidan aktivite çalışmalarında, ekstraksiyon yöntemi ve meyve ile yaprak droglarının etkisi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmaya göre, yaprak ekstreleri flavonoitlerce daha zengin bulunmuş, orantılı olarak daha yüksek antioksidan aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Vitex agnus-castus L. (Chaste tree), is a plant which is native of Meditteranean region and widely used in treatments for woman urogenital system diseases. In this thesis study, the phenolic compounds and antioxidant potential of fruit and leaves of the Vitex agnus-castus L. (Chaste tree) were determined. Plant samples collected from Urla, Icmeler region were used for quantitative studies based on the methods from European Pharmacopoeia. Aditionally, results obtained from leave and fruit extracts were compared with a commercial preparate containing the fruit extract of Chaste tree. Total phenolic compounds and flavonoids of the extracts were determined spectroscopically. Furthermore, chlorogenic acid and rutin, which are thought to be responsible for its antioxidant activity were determined by HPLC-DAD method. Antioxidant activity of the extracts was determined by DPPH radical scavenging method. In all analysis, the effect of the extraction method and the herbal drugs prepared either from leaves and fruits were examined comparatively. According to the results, extracts of the leaves were found to be rich in flavonoids, and accordingly showing higher antioxidant activity than fruit extracts.