Ekzojen obez çocuklarda prediyabet sıklığı
Prevalence of prediabetes in children with exogenous obesity
- Tez No: 573325
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMRE ATABEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Obezite tıbbi ve sosyal açılardan ciddi sorunlara yol açan bir problemdir. Çocukluk dönemi obezitesi yaşamın ileriki dönemlerini de(erişkin dönemi) etkilemekte ve prediyabet, tip 2 diyabet, metabolik sendrom, polikistik over sendromu, kardiyovasküler hastalıklar, koroner arter hastalığı gibi birçok morbidite ve mortaliteye neden olan bir durumdur. Biz de bu çalışmamızda obez çocuklarda prediyabet sıklığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Polikliniği'ne fazla kilolu olma şikâyeti ile 2011 ve 2018 tarihleri arasında başvurmuş ve ekzojen obezite tanısı alan 200hastanınpoliklinik dosya bilgilerini geriye dönük olarak inceledik. Prediyabet tanısını bozulmuş açlık glukozu (açlık plazma glukozu 100-125 mg/dl) ve/veya bozulmuş glukoz toleransı(OGTT'de 2.saat glukoz 140-199 mg/dl) ve/veya HbA1C % 5,7-6,4 kriterlerine göre değerlendirdik. Sonuçlar:Yaptığımız çalışmada ekzojen obezite tanısı alan 200 çocukta prediyabet sıklığı %52,5 bulundu. Obez çocuklarda antropometrik ve metabolik parametreler ile prediyabet parametreleri olan bozulmuş açlık glukozu, bozulmuş glukoz toleransı ve HbA1C düzeyleri arasında anlamlı korelasyonlar tespit edildi. Tartışma:Çalışmamızın sonuçlarına göre ekzojen obez çocuklarda prediyabet prevalansı oldukça yüksek olup bu çocuklarda tip 2 diyabet gelişiminin önlenmesinde en önemli risk faktörü olan çocukluk çağı obezite sıklığının azaltılması hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective:Obesity is a problem that causes serious problems in medical and social aspects. Childhood obesity also affects later stages of life (adulthood) and causes many morbidity and mortality such as prediabetes, type 2 diabetes, metabolic syndrome, polycystic ovary syndrome, cardiovascular diseases, coronary artery disease. In this study, we aimed to investigate the prevalence of prediabetes in obese children. Methods: In our study Konya Necmettin Erbakan University Meram Being overweight for the Medical Faculty Pediatric Endocrinology Division Polyclinic complained of complaints of exogenous obesity between 2011 and 2018 We retrospectively reviewed the polyclinic file information of 200 patients. Diagnosis of prediabetes impaired fasting glucose (fasting plasma glucose 100-125 mg / dl) and / or impaired glucose tolerance (OGTT 2-hour glucose 140-199 mg / dl) and / or HbA1C 5,7-6,4% criteria according to. Results: In our study, the prevalence of prediabetes in 200 children with exogenous obesity was found to be 52,5%. Significant correlations were found between anthropometric and metabolic parameters and impaired fasting glucose, impaired glucose tolerance and HbA1C levels in obese children. Conclusion: Obesity is a major risk factor for the development of type 2 diabetes. Therefore, prevention of obesity is important for the prevention of type 2 diabetes. It is very important to capture exogenous obese children during prediabetes period and stop the transition to diabetes.