Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan öğretmenlere psikolojik güçlendirme
Psychological empowerment for teachers working in special education and rehabilitation centers
  1. Tez No: 573348
  2. Yazar: MEDİNE YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı; Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde görev yapan öğretmenlerin psikolojik güçlendirme algılarının hangi seviyede olduğunun ve psikolojik güçlendirmeye gereksinim durumlarının tespit edilmesidir. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde görev yapan öğretmenlerin çalıştıkları eğitim merkezlerindeki fiziksel şartlar, personelin eğitim açısından yetersizliği, öğrencilerin özel durumları gereği yetersizlik türlerine ve derecelerine bağlı olarak eğitim gereksinimi ve sürekli olarak kendileri geliştirmek durumunda kalmaları gibi konular öğretmenlere stres yaşatabilmekte, onları psikolojik anlamda yorabilmektedir. Bu noktada öğretmenlerin gerek psikolojik durumları ve gerekse bu eğitim merkezlerindeki işleyiş bakımından psikolojik olarak güçlendirilmesinin önem taşıdığı görülmektedir. Bu araştırmaya Diyarbakır ilinde bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan öğretmenler dahil edilmiştir. Çalışmada olasılık temelli yöntemlerden basit seçkisiz yöntem ile seçilen 299 öğretmene kişisel bilgi formu ve psikolojik güçlendirme ölçeği uygulanmıştır. Ölçek verileri SPSS 24.0 istatistik programı aracılığı ile analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucuna göre, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevli öğretmenlerin genel psikolojik güçlendirme algıları ile anlam, yeterlilik ve özerklik algıları boyutları“yüksek”, etki algıları boyutu ise“orta”düzeyde bulunmuştur. Cinsiyet ve medeni durum değişkenlerine göre öğretmenlerin psikolojik güçlendirme algı düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Buna karşın öğretmenlerin psikolojik güçlendirme algıları yaş, toplam çalışma süresi ve eğitim değişkenlerine göre istatiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level of psychological of teachers working in Special Education and Rehabilitation Centers and the need for psychological empowerment. Physical conditions in the training centers where teachers working in Special Education and Rehabilitation Centers, the educational lack of the staff, the need for special needs of the students depending on the type and degree of disability and the issues such the need to constantly develop themselves, can cause stress to teachers, and psychologically fatigue them. At this point, it is seen that the psychological strengthening of the teachers in terms of both their psychological situations and the functioning of these training centers is important. Teachers working in Special Education and Rehabilitation Centers in Diyarbakır province have been included in this research. In this study, personal information Form and psychological empowerment scale have been applied to 299 teachers selected by simple random method. The scale data have been analyzed by SPSS 24.0 statistical program. According to the results of the study, it has been found out thatthe perceptions of teachers in special education and rehabilitation centers, sense, competence and autonomy perceptions dimensions are“high”; their affect perceptions dimensions are“medium”no significant difference between the teachers of psychological empowerment has statistically been found according to gender and marital status. On the other hand, a statistically significant difference has been found according to the perceptions of psychological empowerment, age total working time and educational variables of the teachers.