Kalay hedeflerindeki foto-nötron reaksiyonları için seviye yoğunluk modellerinin karşılaştırılması
Comparison of the level density models for photo-neutron reactions on tin targets
  1. Tez No: 573352
  2. Yazar: MERVE ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada kalay hedeflerin foto-nötron reaksiyonları için seviye yoğunluk modellerinin karşılaştırılması amaçlandı. Bunun için, Sabit Sıcaklık Fermi Gaz Modeli (CTM), Geri-Kaydırılmış Fermi Gaz Modeli (BSFGM) ve Genelleştirilmiş Süperakışkan Modeli (GSM) olmak üzere üç farklı seviye yoğunluk modeli kullanıldı. Kalay hedefleri için teorik tesir kesiti değerleri TALYS bilgisayar kodu kullanılarak hesaplandı. Elde edilen teorik tesir kesiti değerleri birbiri ile ve EXFOR veri tabanından alınan deneysel tesir kesiti değerleri ile karşılaştırıldı. 120,122,124Sn(g,n) reaksiyonları için CTM ve GSM'nin BSFGM'e kıyasla deneysel tesir kesiti değerleriyle daha iyi uyum sağladıkları görülmekle beraber büyük bir farkın olmadığı görüldü. 120,122,124Sn(g,2n) reaksiyonları için ise BSFGM'nin CTM ve GSM'e oranla çok daha iyi sonuçlar verdiği görüldü. Elde edilen sonuçlar teorik tesir kesiti değerlerinin deneysel tesir kesiti değerleri ile yaklaşık sonuçlar verdiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the level density models of the photo-neutron reactions for the tin targets. To do this, three different level density models, which are constant temprature fermi gas model (CTM), back-shifted fermi gas model (BSFGM), and generalized super-fluid models (GSM), were used. The theoretical cross-section values of tin targets were calculated by using the TALYS computer codes. The calculated cross section values were compared with each other and with the experimental cross section values from the EXFOR database. For the 120,122,124Sn(g,n) reactions, although CTM and GSM values are better fitted with the experimental cross section values when compared with GSM, a big difference was not observed. In 120,122,124Sn(g,2n) reactions, BSFGM yielded better results than CTM and GSM. The obtained results showed that theoretical and experimental cross section values are approximately consistent.