Spin kaplama tekniği ile ZnO-poli3-hekziltiyofen kompozit kaplama ve korozyon davranışı
ZnO-poly3-hexyl thiophene composite coating and corrosion behavior with spin coating technique
  1. Tez No: 573351
  2. Yazar: NAGEHAN DUYGU KÜÇÜKTONBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ TÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Metalik malzemelerin korozyona karşı korunmasında çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar içinde metallerin yüzeyinin kompozit malzemeler ile kaplanarak korozyona karşı korunması en umut veren yöntemler arasındadır. Ekonomik, hafif ve çok fonksiyonlu olmaları nedenyile, farklı yöntemlerle kompozit kaplamaların uygulanması giderek önemi artan bir konudur. Bu çalışmada, çelik malzemenin yüzeyinde, fiziksel barier özellikleri ve mukavemetleri açsından avantajlı, poli3-hekziltiyofen ile çinko oksit' in birlikte kullanıldığı üstün performanslı bir kompozit kaplama hedeflenmiştir. Spin kaplama tekniği kullanılarak, polimer-ZnO ince film kaplama hazırlanmaya çalışılmış ve korozyon direnci, elektrokimyasal impedans spektroskopisi ve yüzey görüntüleme teknikleri ve EDX tekniği ile araştırılmıştır. Elde edilen kaplamaların morfolojik özellikleri ve korozyon dayanımları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to develop cost efficient and light-weight coating technologies with multi-functionality, various methods have been studied for many years, against corrosion. Among these studies, composite type coatings are pronounced to be the most promising material, due to their unique advantages combining organic and inorganic solutions together. Among them, important methods of protecting the surface of metals against corrosion by coating them with composite materials. In this study, the surface of the steel was coated with poly-3-hexylthiophene-zinc oxide (ZnO) composite coating, due to their known physical advantages like barrier property, mechanical strength and compatibility etc. For this purpose, spin coating technique was utilized and the corrosion performance was studied with help of electrochemical impedance spectroscopy technique. Also, the morphological properties and corrosion performance of coating have been interpreted with help of scanning electron microscope.