Türkiye de sanayileşme hedefi doğrultusunda kümelenme modelinin uygulanabilirliği
Türkiye de sanayileşme hedefi doğrultusunda kümelenme modelinin uygulanabilirliği
  1. Tez No: 1007520
  2. Yazar: ORHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
Özet
Mekânsal yoğunlaşma ve rekabet arasındaki ilişki günümüzde anlaşıldığı şekliyle 1890'da Alfred Marshall öncülüğünde ortaya konulan sanayi bölgeleri kavramı ile başlamış ve ilerleyen süreçle birlikte farklı düşünürler tarafından farklı şekillerde ele alınmıştır. Neoklâsik İktisat Okulu, Bölge Bilimi disiplini, ekonomik coğrafya anlayışı ve son olarak Porter tarafından geliştirilen Elmas Modeli gibi yaklaşımlar temel olarak rekabet kavramı ile mekânsal yoğunlaşma arasındaki ilişkiyi sorgulamışlar ve mekânsal yoğunlaşmanın nedenleri ve sonuçları üzerinde tartışmışlardır. Günümüzde kümelenme politikaları gelişmiş ülkeler için olduğu kadar gelişmekte olan ülkeler için de önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Gelişmiş ülkeler pozisyonlarını korumak ve rekabetin dayattığı sürekli inovasyon için kümeleri kullanmaktadır. Gelişmekte olanlar ise öncelikle küresel rekabete uyum sağlamak, ardından da gümrüklerin açılması ve korumacılığın kalkmasıyla alternatiflerin azalması, yabancı doğrudan yatırımı çekme gücü ve AB ile OECD gibi kuruluşların finansman desteği yüzünden kümelere yönelmektedir. Türkiye'de Cumhuriyet'in kurulmasıyla birlikte uygulanan farklı sanayileşme politikalarıyla belirli ilerlemeler kaydedilmiş olmasına karşın halen istenilen sanayileşme hedeflerine tam olarak ulaşılamamıştır. Mevcut sanayileşme hedeflerindeki eksiklikler değerlendirildiğinde Türkiye'deki sektörlerin rekabetçi üstünlüklerini geliştirebilmesi için alternatif bir strateji olarak kümelenme uygulamalarının değerlendirilmesinin gerekli olduğu görülmektedir. Bu gerekliliği temel alan bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin sanayileşme hedeflerine ulaşmada eksik kalan politikalara katkı sunacağı düşünülen kümelenme modelinin işletmelere sağladığı rekabet ve verimlilik avantajlarını saptamak, iktisat politikaları kanalıyla kalkınmaya etkisini belirtmek, dünya ve Türkiye'deki kümelenme uygulamalarını değerlendirilerek kümelenme modelinin Türkiye'de uygulanabilirliğini tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The relationship between spatial concentration and competition, as understood today, began with the concept of industrial zones disclosed under the leadership of Alfred Marshall in 1890 and later in the process has been handled differently by different thinkers. Neoclassical School of Economics, Discipline of Regional Science, understanding of economic geography and finally approaches such as Diamond Model developed by Porter questioned the relationship between the concept of competition and spatial concentration and They discussed the causes and consequences of spatial concentration. Today clustering policies have become a necessity on behalf of both developed and developing countries. Developed countries use clusters for protecting their positions and continuous innovation that competition imposes. Developing ones on the other hand tend to clusters primarily to adapt to global competition, then reduction of alternatives through the opening of customs and the removal of protectionism, foreign direct investment attraction power and because of the financial support of the organization such as the EU and the OECD. Despite the fact that certain progress has been recorded with the different industrialization policies implemented in Turkey starting with the establishment of the Republic in Turkey, the desired industrialization targets have not yet been fully attained. When the deficiencies in existing industrialization targets are evaluated, it seems necessary to evaluate the clustering practices as an alternative strategy in order to improve the competitive advantages of the sectors in Turkey. The aim of this work, which is based on this necessity is to determine the competitive and practical advantages of the cluster model which is thought to contribute to the policies that are lacking in reaching the industrialization targets of Turkey, to specify its impact on development through the channels of economic policy and To determine the applicability of the cluster model in Turkey by evaluating clustering practices in Turkey.