Farklı nem içeriklerine sahip topraklarda karbon emisyonu
Carbon emission in soils with different moisture content
  1. Tez No: 573440
  2. Yazar: NURİ ELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Karasal ekosistemlerde karbonun büyük bir kısmı topraklarda depolanmaktadır. Topraklar atmosferik karbondioksiti (CO2) bağlama veya depolama yerleridir. Bu çalışma ile topraktan CO2 -C emisyonu ölçülmüştür. Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsünden alınan toprak örnekleri havada kurutulmuş öğütülmüş ve 2 mm'lik elekten geçirilmiştir. Analizlere hazır hale getirilen topraktan 200 g alınıp 2 L'lik PVC kutularına aktarılmıştır. Kutuların her birine 5 g biyoçar (BC) ilave edilmiş ve iyice karıştırılmıştır. Bu işlemden sonra örneklere %35, %45, %55, %65 ve %75 olmak üzere farklı nem miktarları ayarlanmıştır. Nem işleminden sonra 50 ml'lik plastik kaplara NaOH ilave edilmiş ve kutulara brakılmış ve örnekler 7 gün boyunca inkübasyona brakılmıştır. İnkübasyon sonunda NaOH konulmuş kaplar çıkartılmış ve HCL ile titre edilmiştir. Çalışma 21 hafta sürmüş ve çıkan sonuçlar haftalık olarak nem içerikleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda örnekler haftalık değişim ve kümülatif değerler bakımından karşılaştırılmış ve nem farkına bağlı çıkan CO2 -C miktarı karşılaştırılmıştır. Çalışma neticesinde karbon emisyonunun haftalara bağlı olarak düştüğü, toprak nem oranındaki artışa bağlı olarak anlamlı şekilde arttığı, benzer şekilde toprak nem oranı ile mikrobiyal biyomas arasında pozitif yönlü, yüksek düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terrestrial ecosystems, a large proportion of carbon is stored in soils. Soils are places where atmospheric carbon dioxide (CO2) is bound or stored. CO2-emission from soil was measured with this study. Soil samples taken from Harran University Osmanbey campus were dried, ground and passed through a 2 mm sieve. 200 g of the soil prepared for analysis was taken and transferred to 2 L PVC boxes. 5 g of biocar (BC) was added to each well and mixed well. After this process, 35%, 45%, 55%, 65% and 75% moisture contents were adjusted to the samples. After the moisture treatment, NaOH was added to 50 ml olastic dishes and left in the cans and the samples were incubated for 7 days. At the end of the incubation, the plates with NaOH were removed and titrated with HCl. The study lasted 21 weeks and the results were compared weekly with moisture content. At the end of the study, the samples were compared in terms of weekly change and cumulative values and the amount of CO2-C resulting from moisture difference was compared. As a result of the study, it was observed that carbon emission decreases depending on the weeks, increases significantly due to the increase in soil moisture rate, and similarly, there is a positive, high level and significant relationship between soil moisture rate and microbial biomass. The obtained data were compared with SPSS 24.0 package program.