Yalova Atatürk Tarım İşletmesinde yetiştirilen siyah alaca sığırlarda süt ve döl verimleriyle ilgili özellikler üzerinde bir araştırma
- Tez No: 57346
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi YALOVA-ATATÜRK TARIM ÎŞLETMESÎ'NDE YETİŞTİRİLEN SİYAH-ALACA SI?IRLARDA SÜT VE DÖL VERÎMLERİYLE İLGİLİ ÖZELLİKLER ÜZERİNDE BÎR ARAŞTIRMA Şeyhmus CİHANGİR Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Erdoğan TUNCEL 1996, 78 Sayfa Jüri : Prof. Dr.Erdoğan TUNCEL Doç.Dr. İbrahim AK. Ümran SAHAN Araştırmanın materyalini Yalova-Atatürk Tarım İşletmesi 'nde 1978-1994 yılları arasında yetiştirilmiş ve sürüden çıkmış 142 Siyah-Alaca ineğin tamamlanmış 586 laktasyon kaydı ve yetiştirme kayıtları oluşturmuştur. Araştırmada süt verimi ile ilgili hesaplanan ortalamalar şöyledir: Laktasyon süresi 301.6il.96 gün, Gerçek Süt Verimi 4535.40+60.02 kg, 305 gün süt verimi 4112.3160.36 kg. 305 E.Ç.) süt verimi 4682163.27 kg. Döl verimi ile ilgili saptanan değerler ise; îlkine döl tutma yaşı 656.65+11.88 gün, ilkine buzağılama yaşı 932.41116.59 gün, gebelik süresi 276.5011.33 gün, Açık gün sayısı 104.0113.42 gün, Buzağılama aralığı 382.2212.85 gün, kuruda kalma süresi 82.6511.91 gün, Her gebelik için aşım sayısı 1.7011.05, buzağıların doğumdaki ağırlığı 36.610.23 kg. olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Siyah-Alaca Sığırlar, Süt Verim Özellikleri, Yetiştirme özellikleri
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT M.Sc. Thesis A research on milk and reproduction traits of Holstein Friesian Cattle Raised at Yalova-Atatürk State Farm. Şeyhmus CİHANGİR Uludağ University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Erdoğan TUNCEL 1996, 78 Pages 589 complete lactation and breeding records from 142 Holstein Cows of Yalova-Atatürk State Farm between the years 1978-1994 were analized to determine milk yield and reproduction characters. Avarage Lactation period, Lactation yield, 305 day yield and 305xME yield were 301.6 ± 1.96 days, 4535.40 ± 60.02, 4112.3 ± 6.36, 4682 ± 63.27 kg respectively. The mean values of reproductive traits were: Age at first conception 656.65+11.88 days, age at first calving 932.41 ± 16,59 days, gestation period 276.50 ± 1.33 days; Service period 104.01 ± 3.42, dry period 82.65 ± 91 days, Calving interval 382.22 ± 2.85 days, the number of services per conception 1.70 ± 1.05, birth weight of calves 36.68 ± 0.23 kg. KEY WORDS: Holstein cows, Milk yield, reproduction.