Türkiye'de tarımsal teşviklerin genç işsizliği üzerine etkileri: Yalova ilinde Genç Çiftçi Projesi örneği
The effects of agricultural incentives on youth unemployment in turkey: The of Young Farmer Project case in Yalova
- Tez No: 581366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CÜNEYT ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Genç işsizlik günümüzde küresel düzeyde artan öneme sahip bir sorun olmakla birlikte gelişmiş veya geri kalmış ülke farketmeksizin bütün ekonomileri olumsuz yönde etkilemektedir. Türkiye'de mevcut işgücü piyasası koşulları ve son yıllarda sürekli olarak yukarı doğru tırmanan genç işsizlik rakamları dikkate alındığında genç işsizlik düzeyinin beraberinde toplumda oluşturduğu yıkıcı etkiler giderek kaygı verici bir düzeye evrilmektedir. Genç işsizlik, Türkiye'nin önemli yapısal sorunlarından biri olmakla beraber bu sorunun geçici çözüm yöntemleriyle ele alınması, demografik açıdan bir çok Avrupa ülkesine göre dinamik bir görünüme sahip olan Türkiye için ekonomik gelişim ve kalkınma treninin kaçırılması anlamına gelmektedir. Artan genç nüfusa paralel olarak yeterli düzeyde yeni iş olanaklarının oluşturulamaması, gençlerin eğitimsizliği ya da işgücü piyasasına uygun niteliklerden yoksun eğitim düzeyine sahip olmaları, talep ve arz edilen ücretler arasındaki büyük farklılıklar, kayıt dışı çalışma, kırsaldaki hızlı çözülme ve ayrıca ekonomik krizler ve durgunlukların neden olduğu negatif koşullar Türkiye'de genç işsizliğin öne çıkan nedenleri arasında yer almaktadır. Bir taraftan Türkiye'de son yıllarda tarım sektörünün hızla erimesine paralel olarak azalan tarımsal verimlilik, iç piyasada gıda enflasyonu ve hanehalkı yoksulluğunun şiddetini arttırırken bir taraftan da tarım sektöründe çalışan birey sayısının sürekli azalması da genç işsizliğin şiddetinin belirgin şekilde artmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla, tarım sektöründeki negatif hareketliliğin paralel olarak genç işsizliği de negatif düzeyde etkilediği anlaşılmaktadır. Bu bağlamda, tarım sektörünü canlandırmak amacıyla uygulanan tarımsal teşviklerin önemi giderek artmaktadır.“Milli ekonominin temeli zirattır”diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün düşüncelerinden yola çıkarak; girişimci, gönüllü, güvenilir, güçlü ve genç parolasını bünyesinde taşıyan Genç Çiftçi Projesi ve genç işsizlik arasındaki ters yönlü ilişkinin ortaya koyulması çalışmanın başlıca amacını oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında Türkiye'de genç işsizliğin nedenleri, güncel durumu bu kapsamda alınan tedbirler ve etkileri incelenirken genç işsizliği ile paralel olarak tarımdaki çözülmenin üzerinde durulmuştur. Dolayısıyla çalışmada, Türkiye'nin son yıllarda giderek büyüyen iki problemi; artan genç işsizliği ve tarım sektöründe küçülme, artan nüfusa rağmen azalan tarımsal üretim sorunu incelenmektedir. Genç Çiftçi Projesi ve genç işsizlik arasındaki ters ilişkinin ortaya konulmasını amaçlayan çalışmanın evreni, Yalova ilinde Genç Çiftçi Projesinden yararlanan 18-24 yaş aralığındaki genç işsizler ile sınırlı tutulmuştur. Bu kapsamda katılımcılara demografik ve sosyometrik sorulardan oluşan anket uygulanmıştır. Bu anket, Yalova il Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden alınan Genç Çiftçi Projesinden yararlanan genç çiftçilerin yer aldığı listede bulunan 18-24 yaş aralığındaki 160 kişiye uygulanmıştır. Anketlerin 160'ı da analiz yapmak için uygun bulunmuştur. Bireylerin genç işsizlik halleri, tarımsal desteklere ve çiftçilik mesleğine bakış açıları çeşitli demografik, sosyal, ekonomik ve bireysel değişkenler bağlamında test edilmiştir. Anket sonucu elde edilen veriler SSPS 20,0 for Windows paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Analizler sonucunda Genç Çiftçi Projesinin, genç işsizliği azaltıcı yönde bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Youth unemployment is a problem of increasing importance at the global level, it affects all economies negatively regardless of the developed or underdeveloped countries. the current labor market conditions in Turkey in recent years and constantly upwardly escalating youth unemployment figures are considered together when the destructive effects of youth unemployment level in the society is evolving into an increasingly worrisome levels.. Youth unemployment today is one of the important structural problems of Turkey. Adressing this problem with workaround methods means missing the opprtunity for development of Turkey which has a dynamic demographical look. In parallel with the younger population the inability to achieve adequate levels of new business opportunities as a result of, lack of education or lack education level of qualifications according to labor market demand and the large differences between supply are wages, undeclared work, the economic crisis and recession, constitute some of the reasons why there is a problem withyouth unemployment in Turkey. In parallel with the rapid melting of the agricultural sector and declining agricultural productivity in Turkey, the domestic market in food price inflation and household steady decline in recent years. As a result, number of individuals employed in the agricultural sector declined. This also has negative effects on youth employment. Based on the ideas of Mustafa Kemal Atatürk, who said The foundation of the national economy is the agriculture"; The main aim of this study is to reveal the inverse relationship between young farmer project and young unemployment, which carries the entrepreneur, volunteer, reliable, strong and young people. Working under the causes of youth unemployment in Turkey, the current situation and the effects of the measures taken in this regard in line with the examining youth unemployment in agriculture was emphasized resolved. Therefore, study focuse ontwo growing problems in Turkey in recent years which areincreasing youth unemployment and shrinking agricultural sector, decreasing agricultural production problem despite increasing population is examined. The universe of the study, which aims to reveal the inverse relationship between the Young Farmer Project and youth unemployment, is limited to young unemployed people aged 18-24 who benefit from the Young Farmer Project in Yalova province. In this context, a questionnaire consisting of demographic and sociometric questions was applied to the participants.This questionnaire was applied to 160 people in the 18-24 age range from the list of young farmers benefiting from the Young Farmer Project from the Yalova Provincial Directorate of Agriculture and Forestry. All of the questionnaires were found suitable for analysis.Individuals youth unemployment, their perspectives on agricultural support and farming profession were tested in the context of various demographic, social, economic and individual variables.The data obtained from the survey were analyzed with the help of SPSS 20.0 for Windows package program.As a result of the analyzes, it has been determined that the Young Farmer Project has an effect on reducing the youth unemployment.