Koro eğitiminde şefin kullandığı teknikler ve uygulama yöntemleri
Techniques and application methods used by the chief in choir education
- Tez No: 573505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR NURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bir koro şefi, hem yönetici, hem öğretici, hem de bir organizatördür. Bir koronun başarısında, şefin yönetim teknikleri ve uygulama yöntemleri, bilgi birikimi ve bilgiyi aktarış biçimi, koroyu düzenleme, planlama ve program oluşturma evreleri ve koristlere karşı tutumu kritik öneme sahip unsurlardır. Bu tez çalışmasının amacı, tüm bu unsurları derlemek ve ayrıntılı bir biçimde irdelemek olmuştur. Tez kapsamında, sesin oluşumu ve nefesin önemine ilişkin temel bir altyapı sunulduktan sonra, koro eğitim süreci farklı bağlamlarda ele alınmıştır. Koro şefinin temel misyonu müzik literatürünü bilerek, eseri iyi ve doğru bir biçimde yorumlamaktır. Besteci eserini ne şekilde ve hangi maksatla yarattıysa ve bunun dinleyiciye nasıl yansıtılmasını hedeflemişse, şef de müziği o şekilde yorumlamakla yükümlüdür. Koro şefinin bunu başarılı bir biçimde yapabilmesi, müzik stillerine ilişkin temel bir bilgi birikimi ve parlak bir algılayışa sahip olmasıyla mümkündür. Bu amaçla öncelikle, müzik stilleri ve stile uygun yorumlama teknikleri farklı tarihsel dönemler bağlamında incelenmiştir. Bu bilgiler ışığında, koro şefinin eser yorumlama sürecinde uygulaması önerilen teknik ve yöntemler sıralanmıştır. Tezin bir sonraki aşamasında, koro eğitiminin plan ve hazırlık evresi kapsamında, koristlerin ilgisini ayakta tutma, seslerin sınıflandırılışı, koronun oluşturulması ve ilk provaya ilişkin önerilere değinilmiştir. Prova teknikleri ve yönetme teknikleri ayrı ayrı incelenmiştir. Son olarak, program ve konser hazırlıklarına ilişkin öneriler ile koro şefinin bir lider olarak sahip olması beklenen nitelikler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A choir conductor is a director, an instructor and an organizer. In the success of a choir, the conductor's technique and methods of application, knowledge and the way of transferring information, the stages of organizing the choir, planning and programming, and his attitude towards the choristers are the factors of great importance. The aim of this thesis is to compile and examine all these elements in detail. Within the scope of the thesis, after providing a basic background on the formation of sound and the importance of breathing, the choral training process is discussed in different contexts. The main mission of the choral conductor is to comprehend the music literature and to interpret the work in subject well and accurately. The conductor is obliged to interpret the music in the way and for the purpose that the composer created it and aimed to reflect it to the audience. The choral conductor can achieve this effectively by having a rudimentary knowledge of musical styles and a bright perception. For this purpose, firstly, musical styles and interpretation techniques appropriate to various styles are examined in the context of different historical periods. In the light of this information, some proposed techniques and methods are listed to be utilized by the choral conductor during rehearsals and concert performances. In the next stage of the research, the suggestions about keeping the interest of the choristers, the classification of sounds, forming the choir and the concept of first rehearsal are mentioned within the scope of the planning and preparation phase of the choir education. Rehearsal techniques and conducting techniques are examined separately. Recommendations for the program and concert preparations and the qualities expected of the choral conductor as a leader are presented as a final point.