İşgörenlerin yaşam kalitesi düzeylerinin örgütsel bağlılıkları üzerine etkisi: Konaklama işletmelerinde bir uygulama
The effect of life quality levels of the workers on the organizational commitment: An application in accommodation business
  1. Tez No: 573512
  2. Yazar: ORKUN ERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşen dünya ve kapitalizmin hakim olduğu günümüz şartlarında, her sektörde olduğu gibi turizm sektörü işgörenleri de yoğun bir iş temposu içinde çalışmaktadırlar. Sosyal hayatlarındaki iyi olma hali, fiziksel aktivitelere katılımları ve yaşam kalitelerinin yüksek olması genel hayat memnuniyetini pozitif yönde etkilemektedir. Çalışanların iş dışındaki yaşamının işe karşı göstereceği tutum üzerine olumlu etkilerinin olacağı düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, konaklama işletmesinde çalışan işgörenlerin yaşam kalitelerinin örgütsel bağlılıklarına etki düzeyinin belirlenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini 2019 yılında Ankara'da termal ve şehir otel işletmelerindeki işgörenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise kolayda örneklem alma yöntemiyle 10 konaklama işletmesinde 402 işgören oluşturmaktadır. Araştırmada problemi açıklamaya yönelik Ankara'da bulunan 10 konaklama işletmesindeki 402 işgörene uygulanan yaşam kalitesi ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki, anket sorularına verilen cevaplardan elde edilen verilerle analiz edilmiştir. Çalışmada iki ölçek kullanılmıştır. Birinci ölçek, Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilmiştir. Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik araştırması, Eser ve arkadaşları (1999) tarafından yapılan yaşam kalitesi ölçeği, likert tipi toplam yirmi yedi sorudan oluşmaktadır. İkinci ölçek olarak da, Mowday, Steers ve Porter (1979) tarafından geliştirilen ve Erigüç (1994) tarafından Türkçeye uyarlanan 15 maddelik Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda işgörenlerin yaşam kaliteleri ile örgütsel bağlılık seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. En güçlü ilişki Turizm eğitimi alma ve işgörenin işini isteyerek seçme değişkenleri açısından anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir ve analizler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions dominated by the globalizing world and capitalism, tourism sector employees, as in every sector, employees of the tourism sector work in an intensive work pace. Well-being of the employees in social life, their participation in physical activities and improvement in quality of life affect life satisfaction positively. It is thought that the life of the employees will have a positive effect on the attitude towards the work. The scope of this study is to determine the effect of the life quality of employees working in the accommodation business on their organizational commitment and to examine the relationship between these variables. In 2019, the population of the study consists of employees in thermal and urban hotels in Ankara. The sample of the study consisted of 402 employees in 10 accommodation bussines with convenience sampling method. In order to explain the problem of the study, the relationship between the quality of life and organizational commitment applied to 402 employees in 10 accommodation establishments in Ankara was analyzed with the data obtained from the surveys. Two scales were used in the study. The first scale was developed by the World Health Organization. The validity and reliability of research in Turkey, Eser et al. (1999) conducted by the quality of life scale, consists of a total of twenty seven questions in Likert scale. On the second scale, a 15-item Organizational Commitment Scale developed by Mowday, Steers and Porter (1979) and adapted into Turkish by Erigüç (1994) was used. As a result of the study, it was understood that there was a significant relationship between employees' quality of life and organizational commitment levels. As the strongest relationship, it was determined that there were significant relationships in terms of recruitment of tourism and willingness of the employee to choose the work of the employee and the analyzes on this subject were interpreted.