Uluslararası Ceza Hukuku bağlamında hukuka aykırı sürgün ve nakletme savaş suçu
War crime of unlawful deportation and transfer within the scope of International Criminal Law
- Tez No: 573522
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Savaşların ve silahlı çatışmaların doğal sonucu olan zorunlu göç hareketleri, bazen de devletlerin silahlı çatışma stratejisi olabilmektedir. Roma Statüsü'ne göre, uluslararası nitelikteki silahlı çatışmalar sırasında devlet görevlilerinin sivilleri göçe zorlaması bir savaş suçu ve aynı zamanda insancıl hukukun ağır ihlalidir. Çalışmada, hangi şartların varlığı halinde, zorunlu göçün savaş suçu sayıldığı incelenmiştir. Ayrıca Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Roma Statüsü'nün cezasızlığı önleme noktasındaki etkinliği ülke örnekleri ve hukuka aykırı sürgün ve nakletme savaş suçu kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışmada öncelikle uluslararası ceza hukuku, uluslararası suçlar, savaş suçları ve insancıl hukuk kavramları incelenmiştir. Daha sonra, zorunlu göç hareketlerinin savaş suçu teşkil ettiği durumlara bakılmıştır. Uluslarası toplum düzeninin sağlanması ve korunması sürecinde uluslarası nitelikteki ceza mahkemelerinde alınan kararlar ve uluslarası sözleşmelerde yer alan düzenlemeler ışığında hukuka aykırı sürgün ve nakletme savaş suçu analiz edilerek, çalışma detaylandırılmıştır. Nihayet, cezasızlık konusu hukuka aykırı sürgün ve nakletme savaş suçuyla ilişkilendirilerek, çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The forced migration movements, which are the consequence of wars and armed conflicts, can also be the armed conflict strategies of states' agents. According to the Rome Statute, under some circumstances forcing the civilians to migrate during international armed conflicts is a war crime and a serious violation of humanitarian law. In this study, it was examined which conditions were considered as forced war crimes. Furthermore, the International Criminal Court and the effectiveness of the Rome Statute in the prevention of impunity have been evaluated within the scope of country examples and unlawful exile and transfer war crimes. In this study, firstly, the concepts of international criminal law, international crimes, war crimes and humanitarian law have been examined. Afterwards, the cases that forced migration movements constitute war crimes have been scrutinised. In the process of ensuring and preserving the international social order, the war crime of unlawful deportation and transfer has been analyzed in the light of the decisions taken by the international criminal courts, the international conventions and doctrine resources. Finally, this study has been terminated by linking the subject of impunity with the war crime of unlawful deportation and transfer.