Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu
The crime of recording personal data
  1. Tez No: 771121
  2. Yazar: ERKAN CEM YENİOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde kişisel verileri koruma ve kişisel verileri korumanın ana çekirdeğini oluşturan özel hayatın gizliliği kavramı ile hayatımızın her alanında karşılaşmaktayız. Özel hayatın gizliliğinin ana temelinde yatan mahremiyet (gizlilik) kavramının, insan varoluşunun getirdiği vücut bütünlüğü başta olmak üzere, her türlü hukuki unsurlar kapsamında koruma altına alınması gerekmektedir. Bu sebeple, kişilik hakkının özünden doğan mahremiyetin özel bir koruma alanında incelenmesi gerektiği açıktır. Tezimizde kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi eyleminin gerek ceza hukuku gerekse kişisel verileri koruma hukuku bağlamında ele alınan yaptırımlar ve yargı yolu incelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, tezimiz özü itibariyle Türk Ceza Kanunu m.135'te düzenlenen kişisel verilerin kaydedilmesi suçunu içermektedir. Çalışmamızın ilk bölümünde kişisel veri kavramı hem ulusal hem de uluslararası hukuki metinler çerçevesinde tanımlanmaya çalışılmış olup, ikinci bölümde ise Türk Ceza Hukuku ve Yargıtay içtihatları kapsamında kişisel verilerin kaydedilmesi suçu incelenmiştir. Çalışmanın tümünde, literatürde yer alan Yargıtay kararlarından yararlanılmış ve öğreti kapsamında görüşler dikkate alınarak kişisel verilerin kaydedilmesi suçuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our era, we encounter the concept of privacy of private life which constitutes the main core of personal data protection, in every aspect of our lives. It is apparent that the concept of privacy as a basis of the privacy of private life should be protected in terms of all legal elements, especially the bodily integrity brought by human existence. Furthermore, it is also clear that this privacy, which arises from the essence of personal rights, should be evaluated in a special area of protection. The sanctions and judicial remedies considered in the scope of both criminal law and personal data protection law regarding the act of unlawful processing of personal data were tried to be examined. In this regard, the thesis essentially focuses on the crime of processing personal data regulated in Article 135 of the Turkish Criminal Code. In the first part of our thesis, the concept of personal data was tried to be defined within the framework of both national and international legal texts whereas, in the second part, the crime of processing personal data was examined within the scope of the Turkish Criminal Law, and the case laws of the Turkish Supreme Court. In the complete thesis, the decisions of the Turkish Supreme Court in the literature were utilized and the relevant crime was tried to be evaluated within the scope of the remarks partaken in the doctrine.