Определение курсового угла движущегося объекта по фазовым измерениям с помощью двух разнесенных антенн
İki GNSS alıcısı ve taşıyıcı faz ölçümleri yardımıyla gerçek istikamet açısı tespiti
  1. Tez No: 573523
  2. Yazar: ALİ CEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANDREY GOLOVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Lomonosov Moscow State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Yüksek lisans çalışmasında hareket eden bir nesnenin (örneğin bir uçak) gerçek istikamet açısını belirlemek için aralıklı iki GNSS antenine ait taşıyıcı faz ölçümlerinin çift farklarının kullanılması önerilmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde IGS (Uluslararası Küresel Konumlandırma Sistemi Servisi) tarafından sağlanan yüksek doğruluktaki GNSS gözlem veri setleri kullanılarak navigasyon uydularının yörünge parametreleri yüksek hassasiyetle belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde uydu navigasyon sinyallerini almak için iki adet GNSS alıcı anten uçak üzerine monte edilmiştir. Gövde sabit dik koordinat sistemindeki koordinatları bilinen GNSS antenleri birbirinden çok uzak olmayan (1-3 metreye kadar) bir mesafede konumlanmalıdır. Taşıyıcı faz ölçümlerinden faydalanarak anten faz merkezleri arasındaki baz vektörün, Yer sabit, dünya ile hareket eden dik koordinat sistemindeki koordinatlarının hesaplanması istenmektedir. Bunun için aralıklı iki GNSS antenine ait taşıyıcı faz ölçümlerinin çift farkları kullanılmıştır, ki bu suretle, sistematik bozulmaların büyük bölümü elimine edilmiştir. Baz vektörün koordinatlarının kestiriminde Kalman filtreleme algoritması kullanılmıştır. Baz vektörün koordinatlarının hesaplandığında, gerçek istikamet açısı basit geometrik bağıntılar ile bulunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the problem of true heading estimation for moving objects using carrier phase observables from two GPS receivers has been examined. The first part of this thesis considers the problem of precise orbit determination for GPS and GLONASS navigation satellites. Satellites' position aiding information provided by the International GNSS Service (IGS) and becoming available on specialized web sites is used. The second part of this thesis considers that there are two GPS receivers−base and rover. Their antennae are rigidly mounted on the body of aircraft such that the distance between them is about ~ 1−3 meters. The proposed algorithm is based on a kinematic model for the relative motion of two antennas on the basis of GPS velocity solutions. Baseline vector is estimated in the Earth-Centered, Earth-Fixed (ECEF) reference frame by processing differential carrier phase observables with the help of Kalman filter. Then heading and pitch angles are computed using simple geometric relations.