İş güvenliği yönetiminde çevik yaklaşım
Agile approach in occupational safety management
  1. Tez No: 573532
  2. Yazar: KAĞAN CENK MIZRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sanayileşmenin hızlanmasıyla birlikte artan iş kazaları, işletmeleri önlem almak zorunda bırakmıştır. Bu yalnızca işletmelerin faaliyetlerine sorunsuz devam edebilmeleri için değil aynı zamanda işletmenin değerli, nadir, taklit edilemez ve ikame edilemez tek kaynağı olan insan unsuru için de çok önemlidir. Yapılan çalışmada, çevik yönetim yaklaşımıyla Aksiyomlarla Tasarım ilkelerine göre yeni bir iş güvenliği yönetim sistemi tasarlanıp otomotiv sektöründe bir firmada uygulamaya konulmuştur. Bahsedilen yöntem ve ilkelerin kullanıldığı çalışmanın birinci bölümünde iş güvenliği yönetiminin değişen ve güncel mevzuatının farklılıklarının üzerinde durulmuş, ikinci bölümde çevik yönetim yaklaşımı için literatür çalışması yapılmıştır. Üçüncü bölüm aksiyomlarla tasarımı kapsamakta olup, dördüncü bölümde literatürde bu alanda daha önceden yapılmış çalışmalara değinilmiştir. Beşinci bölümde çalışmanın tasarımı üzerinde durulurken son bölümde ise tasarlanan sistemin otomotiv sektöründe bir uygulaması yapılmıştır. Firmada modelin bazı adımları uygulamaya alınmış olup, bazı adımlar da planlamaya alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Increased industrial accidents and accelerated industrial accidents forced businesses to take precautions. This is important not only for businesses to continue their operations smoothly, but also for the human element, the only valuable, rare, inimitable and substitutable resource of the enterprise. In this study, a new occupational safety management system was designed according to Axiomatic Design principles with agile management approach and put into practice in a company in automotive sector. In the first part of the study, where the mentioned methods and principles are used, the differences of current and changing legislation of occupational safety management are emphasized and in the second part, literature study is made for agile management approach. The third section covers the Axiomatic Design and the fourth section deals with the previous studies in this field in the literature. In the fifth chapter, the design of the study is emphasized, and in the last part, the designed system is applied in the automotive sector. Some steps of the model have been put into practice and some steps have been taken into planning.