Ankara Ovası'nın hidrolojik özellikleri ve buna bağlı olarak Ankara şehrinin su sorunları
- Tez No: 73991
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Ankara kenti ve çevresini kapsayan tez sahasının Ortalama yüksekliği 900 - 1000 metre arasındadır. Tez sahası Kuzeydoğuda Çubuk Ovası, Kuzeybatıda Mürtet Ovası, Güneyde Elmadağ serisi ve Babayakup Ovası ile sınırlanmıştır. Bu saha içerisinde; Hasanoğlan'ın doğusundan kaynağını alan Hatip Çayı, Ankara şehri içerisinde kuzeyden gelen Çubuk Çayı ve güneyden gelen incesu Deresiyle birleşerek Ankara Çayı adını alır. Batıya doğru akışına devam ederek Sincan'ın batısında sahayı terk eder. Karasal iklimin hüküm sürdüğü tez sahasında Ankara Meteoroloji İstasyonundan alınan verilere göre yıllık ortalama sıcaklık 11.7 °C, yıllık ortalama yağış 371 mm. ve yıllık ortalama buharlaşma ise 1307 mm. dir. Buharlaşmanın yağıştan fazla olduğu tez sahasında kuralık baş göstermekte ve bu da su sıkıntısı yaratmaktadır. Tez sahasında Hatip Çayı ve Ankara Çayı yatağı civarında şerit halinde alüvyonlar bulunur. Saha karasal oluşumlu Pliosen, gölsel oluşumlu Miosen serisi üzerinde yer alır. Tez sahasında Paleozoik yaşlı şistlere de oldukça sık rastlanır. Ankara şehri ve çevresini kapsayan tez alanı, yeraltı suyu kaynakları bakımından önemli bir hidrojelojik özellik göstermez. Trias yaşlı seri içerisinde yer alan kireçtaşı sınırlı alanlarda yayılmasına rağmen, bölgedeki yer altı kaynaklarını besleyen küçük akiferleri oluşturur. Ankara çevresinin yüksek verimli kaynaklarını bu akiferler besler.( Elmadağ, İncek, Kırkgöz, Taşpınar, Lodumlu v.b.) Sahada yaygın akifer özelliği gösteren tek birim vadi alüvyonlarıdır. Alüvyonlardaki yeraltı suyu ile akarsular doğrudan bağlantılıdır. Özellikle son yıllarda başta Ankara Çayı olmak üzere, akarsuların yoğun kirlenmesi nedeniyle, alüvyonlardaki serbest akiferler de kirlenmiştir. Çubuk Çayı, Hatip Çayı ve Ankara Çayı alüvyon akiferleri, kirlilik nedeniyle içme suyu projesinde kaynak olarak ele alınma özelliğini kaybetmiştir. Fakat halen kent çevresinde yer alan endüstri kuruluşlarının, park bahçeu sulamalarının ve belediye sınırları dışındaki küçük yerleşim alanlarının verimli tek su kaynağı alüvyal akiferlerdir. Ankara, nüfusu hızla artan ve belediye sınırları hızla genişleyen büyük bir kentimizdir. Ankara'da içme ve kullanma suyunun temin edilmesi nüfusun da hızla artmasıyla gün geçtikçe önem kazanmakta ve su temini güçleşmektedir. Ankara'ya verilen suyun çok büyük bir bölümünün yüzey sularından sağlanması ve yeraltı suyunun tüketilen suyun çok küçük bir bölümünü oluşturması, su kaynaklarının daha çok yüzeysel sulardan (barajlardan) sağlanmasını gerektirmiştir. Yeraltı suyu haricinde Ankara'ya su temin eden barajlar; Çubuk I.Çubuk II, Kayaş Bayındır, Kurtboğazı, Çamlıdere ve Eğrekkaya Barajlarıdır. Bu kaynaklardan Çubuk I Barajı ve yeraltı suları Ankara'ya su temin eden en eski kaynaklardır. Zamanla yeni barajların devreye girmesiyle Çubuk I Barajı devre dışı kalacaktır. Ankara kenti içme suyu temin sisteminde halen faal İvedik Arıtma Tesisiyle, ihaleleri yapılmış olan Pursaklar ve Kayaş - Bayındır Arıtma Tesisleri yer almaktadır. Bu tesislerde Ankara'ya barajlardan gelen sular arıtılarak kullanıma hazır duruma getirilmektedir. Büyük bir proje olan ve günümüzde de devam eden Büyük Ankara Kanalizasyon ve Yağmur suyu projesi (BAKAY) ile Ankara Çayının kenarına kurulmakta olan kanallarla şehrin atık suyu Tatlar Atık Su Arıtma Tesisine taşınacaktır. Ankara Çayı yıllar önce olduğu gibi tekrar çay olma özelliğine kavuşarak, Sakarya Havzası Ankara şehrinin kanalizasyon suyuyla değil temiz suyuyla beslenecektir. Su kaynaklarının kirletilmemesi ve korunması amacıyla ASKİ tarafından havza koruma yönetmeliği hazırlanarak 1995 yılında yürürlüğe konmuştur. Ayrıca evsel ve endüstriyel atık suların kanalizasyonlarla taşınması konusunda yine ASKİ tarafından "Atık Suların Kanalizasyon Şebekesine deşarj Yönetmeliğindi altında bir yönetmelik çıkarılmıştır. Böylece daha çok endüstriyel nitelikli atık su gönderen kuruluşların denetlenerek, kirliliğin kaynağında yok edilmesi düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The average height of thesis area which cover Ankara city and its environment is between 900 and 1000 m. The thesis area is limited with Çubuk meadow in the north-east, Mürted meadow in the north-west, Elmadağ series and Babayakup meadow in the south. Hatip river which originates from east of the Hasanoğlan combines with Çubuk river coming from north of the Ankara and İncesu which comes from south and called Ankara river in this area. Flowing through the east, it leaves the region from the west of Sincan. According to meteorology station of Ankara annual average heat 11.70C, annual average rainfall 371 mm and annual average evaporation is 1307 mm in the thesis area and in this area climate is continental climate.Evaporation is more than rain in thesis area because of this dryness can be seen and it causes lack of water. In the thesis area there is alluvium around Ankara and Hatip rivers. The area is on the continental pliosen and lake mode miosen series. In the thesis area there are often paleozoik old şists. The thesis area, includes Ankara and It's environment doesn't have hydrojeological property with it's under water source. Although the limestone takes place in old series spreads in a limited area, it forms small akifers which nourishes underwater sources. These akifers nourish Ankara and it's environment high quality productive sources (Elmadağ, İncek, Kırkgöz, Taşpınar, Lodumlu etc.) The only unit which has akifer property is meadow's alluvium. Under-waters in alluvium and running waters are directly related. Especially, recently Ankara river has been polluted it also causes pollution of free akifers in alluvium. Because of this pollution Çubuk.Hatip and Ankara rivers were taken from drinking water project. But alluvial akifers are still unique water source of industrial foundations around city, parks, gardens and residential place in the boarders of municipality.IV Ankara is a developing city and it's population is increasing day by day. Because of increasing population, supplying drinking water for the city becomes more important more difficult. Drinking water in Ankara is being obtained from the surface water, under water sources are being used in a very limited area dams are used for this purpose. Water sources-dams, except under-waters are: Çubuk 1, Çubuk 2, Kayaş, Bayındır, Kurtboğazı, Çamlıdere and Eğrekkaya dams. From these water sources, Çubukl and underwater are the oldest sources for Ankara. In the future new dams will be founded and Çubukl won't be used. İvedik, Pursaklar and Kayaş- Bayındır purification facilities operated in the drinking water supply system in Ankara. Water coming from dams was purified for the public usage in these facilities. By the help of waste water facility, Great Ankara Sewerage and Rain Water project (BAKAY) which is continuing project and channels around Ankara river, the waste water of the city will be transported through the Tatlar waste water facility. Ankara river will be a real river as it was in the past, on the other hand, Sakarya river-basin will be fed with clean water of Ankara, not with the waste water. To avoid pollution and to protect water sources, in 1995, river-basin protection governing statute has been prepared and applied from the direction of ASKİ. In addition, discharging of waste water into sewerage network governing statute which about transporting of waste water from residential and industrial foundations in to sewerage's has been prepared. As a result, industrial companies which produce industrial waste water will be controlled and water pollution will be annihilated at these place where pollution comes from.