Okuduğunu anlama yorumlama ve dört işlem becerisinin 6.sınıf fen bilimleri dersi sürat konusundaki öğrenci başarısına etkisi
The effect of reading comprehension, interpretation and four operations skills on student success in velocity subject of 6th grade science course
- Tez No: 573662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF HAŞILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim 6.sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi sürat konusundaki akademik başarısının, okuduğunu anlama, yorumlama ve dört işlem becerisi ile aralarında ilişki olup olmadığını incelemektir. Bu yüzden araştırma, ilişkisel tarama modelinde betimsel-bağıntısal bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Ağrı İli'nin Eleşkirt ilçesinde bulunan bir ortaokulun 6.sınıf öğrencilerinden 224 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen kuvvet ve hareket ünitesinin sürat konusu ile ilgili başarı testi ve Cereno (1998)'nun geliştirdiği sayısal yetenek testi ile okuduğunu anlama ve yorumlama testi kullanılmıştır. Araştırmada, istatistiksel analiz yöntemlerinde; betimsel analiz (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, mod, medyan, ranj, basıklık, çarpıklık) kullanılmıştır. Verilerin homojen dağılıp dağılmadıklarını belirlemek için normallik testlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca başarı testleri arasındaki ilişkiyi tespiti etmek için; Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı, cinsiyete dayalı akademik başarılarındaki değişimi ölçmek için bağımsız örneklem t-testi, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkeni yordama gücünü tespit etmek için ise basit doğrusal regresyon analizi ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Verilerin normal dağılım yaptığını tespit ettikten sonra uygulanan parametrik testlerin neticesinde; okuduğunu anlama, yorumlama ve dört işlem becerisi ile fen bilimleri başarısı arasında sırasıyla r= 0,522 (orta düzeyde), r= 0,684 (yüksek düzeye çok yakın) pozitif yönlü korelasyon olduğu görülmüştür. Cinsiyet ile akademik başarı arasında herhangi bir anlamlı ilişki tespit edilmemiştir. Son olarak dört işlem becerisi ile okuduğunu anlama ve yorumlama başarıları birlikte fen bilimleri başarı varyansını %48,4 oranında açıklayabildiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara dayanarak; fen bilimleri öğretmenleri ile Türkçe ve matematik öğretmenleri arasında işbirliği yapılmasının gerekliliğine dair önerilerde bulunulduğu gibi fen bilimleri dersinin başarısına etki edebilecek farklı etkenlerin de araştırılabileceği gibi birçok öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
aim of this study is to analyze whether there is a relationship between reading comprehension, interpretation of reading, four operation skills and academic achievements in velocity topic of the 6th grade students. Therefore the research is conducted as a descriptive-correlative study in the relational model.The target sampling of the study is composed of 224 6th grade students at a secondary school in Eleşkirt district of Ağrı province in 2017-2018 academic year. In an attempt to collect data, the achievement test of power and movement unit and its subject velocity that is formed by the researcher and numerical ability test that is formed by Cereno (1998) and the test of reading comprehension and interpretation are used In research as an statistical analyzing method;the values like descriptive analysis (frequency, percentage, avarage, standard deviation, mode, range, median, kurtosis, skewness) are used. Normality tests are used to define whether data is seperated uniformally or not. Also to define the relationship between this achievement tests: pearson product-moment correlation coefficient, the t-test that is used for evaluate the change in the academic success of students based on gender, simple linear regression analysis and multiple regression analysis are made to define the predictive power of independent variables on dependent variable. As a result of parametric tests applied after determining that data range is normal; it is seen that there is a positive corelation respectively r=0,522 (medium level) r=0684(so close the high level), between reading comprehension, interpretation, four operation skills and academic science success. It is not confirmed that there is a meaningful relation between gender and academic success. Lastly,four operation skills and reading comprehension , interpretation achievement together can explain variance of sience achievement at the rate of %48,4, is reached. Based on the results obtained from the research, many suggestions are made such as the necessity of cooperation between Science teachers, Turkish teachers and Maths teachers, and also investigating different factors that may affect the success of the science course.