İlkokul 3. sınıf öğrencilerinin resimli çocuk kitaplarına verdikleri yazılı, sözlü ve resimli tepkilerin okuduğunu anlama becerisi ve okuma motivasyonu üzerine etkisi
The effect of 3rd grade primary school students' written, verbal and pictorial reactions to children's picture books on reading comprehension skills and reading motivation
- Tez No: 935847
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Okuma; bireyin metinle kurduğu anlamlandırma, yorumlama, ilişkilendirme ve değerlendirme gibi bilişsel süreçleri barındıran çok boyutlu bir işlem sürecidir. Ancak bu çok katmanlı yapısına rağmen, okuma sonrası tepki çalışmalarının büyük ölçüde yazılı bir biçimde standartlaştırıldığı ve bu nedenle öğrencilerin farklı ifade biçimleriyle kendilerini yansıtma fırsatlarının sınırlı kaldığı görülmektedir. Bu çalışma, öğrencinin okuduğuna verdiği tepki çeşitlerinin anlama ve motivasyon üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu araştırmada ilkokul 3.sınıf öğrencilerinin yazılı, sözlü ve resimli tepkilerinin okuduğunu anlama becerisi ve okuma motivasyonu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda yedi adet negatif davranış içeriği olan resimli çocuk kitabı seçilmiş ve yedi haftalık bir uygulama süreci oluşturulmuştur. Kitaplar, kelime ve resim sayılarına göre azdan çoğa doğru yedi haftalık süreç için sıralanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu kolay ulaşılabilir olarak seçilen 120, 3.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. 30 kişiden oluşacak şekilde dört grup oluşturulmuş; bütün gruplara seçilen negatif davranış içeriği olan kitap okunmuş ve okutulmuştur. Yedi hafta boyunca; 1. gruptan yazılı tepki, 2. gruptan sözlü tepki, 3. gruptan resimli tepki alınmıştır. Kontrol grubundan tepki alınmamış olup sadece resimli çocuk kitapları okunmuş ve okutulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Okuma Motivasyon Ölçeği (Yıldız, 2010) ve araştırmacı tarafından hazırlanan okuduğunu anlama becerisini ölçmeye yönelik ön test ve son test kullanılmıştır. Ayrıca her hafta toplanan yazılı, sözlü ve resimli tepkiler araştırmacı tarafından geliştirilen Yazılı, Sözlü ve Resimli Tepki Analiz Formu ile değerlendirilmiştir. Okuduğunu anlama becerisini ölçen ön test ve son testlerin karşılaştırılması için İlişkili Örneklem t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) teknikleri kullanılmıştır. Bu çalışmada, yazılı, sözlü ve resimli tepki yöntemlerinin yanı sıra kontrol grubuna yönelik ön test ve son test verileri istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, grupların performans farklılıklarının anlamlı düzeyde değişkenlik gösterdiği saptanmıştır. Yazılı tepki alınan grupta, okuduğunu anlama becerisi ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sözlü tepki alınan grupta ise okuduğunu anlama becerisini ölçmeye yönelik son test puanlarının ön test puanlarına göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu durum, sözlü tepki yönteminin okuduğunu anlama becerisi üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Resimli tepki alınan grupta da benzer şekilde, okuduğunu anlama becerisini ölçen son test puanları ön test puanlarına kıyasla anlamlı bir artış göstermiştir. Bu doğrultuda resimli tepkinin, anlamayı destekleyici bir etkisi olduğu görülmektedir. Kontrol grubunda, okuduğunu anlama becerisi ön testi ve son testi puanları arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu durum kitaplar okunduktan sonra metinle alakalı tepki alınmamasının anlama becerisi üzerinde sınırlı etkileri olduğunu göstermektedir. Okuma motivasyonu ölçeğinin son test puanları ön test puanlarına kıyasla kontrol grubu dahil olmak üzere tüm gruplarda anlamlı fark göstermiştir. Bu sonuç, tepki türü veya tepki alınıp alınmaması fark etmeksizin resimli çocuk kitaplarının okuma motivasyonu üzerinde pozitif etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Reading is a multidimensional process that includes cognitive processes such as making sense of the text, interpreting, associating and evaluating. However, despite this multilayered structure, it is seen that post reading response studies are largely standardized in written form, and therefore students' opportunities to reflect themselves through different forms of expression are limited. This study investigates the effect of the types of student responses on reading comprehension. In this study, the effects of written, verbal and pictorial responses of 3rd grade primary school students on reading comprehension skills and reading motivation were examined. In this direction, seven illustrated children's books with negative behavior content were selected and a seven-week implementation process was established. The books were ranked from less to more according to the number of words and pictures for the seven-week period. The study was conducted using a quasi-experimental design from quantitative research methods. The study group consisted of 120 3rd grade students selected as easily accessible. Four groups of 30 students were formed; all groups were read the book with the selected negative behavior content. For seven weeks, written responses were received from the first group, verbal responses were received from the second group, and pictorial responses were received from the third group. No reaction was received from the control group and only children's picture books were read and read. The Reading Motivation Scale (Yıldız, 2010) and the pre-test and post-test prepared by the researcher to measure reading comprehension skills were used as data collection tools in the study. In addition, the written, verbal and pictorial responses collected every week were evaluated with the Written, Verbal and Pictorial Response Analysis Form developed by the researcher. Paired Sample t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) techniques were used to compare the pretest and posttest data measuring reading comprehension skills. In this study, pre-test and post-test data for the written, oral and picture response methods as well as the control group were statistically analyzed. In line with the findings obtained, it was determined that the performance differences of the groups varied significantly. In the written response group, there was no statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of reading comprehension skills. In the oral response group, however, the post-test scores for reading comprehension skills were significantly higher than the pre-test scores. This shows that the verbal response method has a positive effect on reading comprehension skills. Similarly, the post-test scores measuring reading comprehension skills in the picture response group showed a significant increase compared to the pre-test scores. In this direction, it is seen that the picture response has a supportive effect on comprehension. In the control group, no significant difference was observed between the pre-test and post-test scores of reading comprehension skills. This shows that not receiving a text-related response after reading the books has limited effects on comprehension skills. The post-test scores of the reading motivation scale showed a significant difference in all groups, including the control group, compared to the pre-test scores. This result shows that children's picture books have a positive effect on reading motivation, regardless of the type of response or whether or not a response is received.