2010-2017 yılları arasında fen bilimleri eğitimi alanında yayınlanmış yüksek lisans tezlerinin konu ve yöntem bakımından incelenmesi
The investigation of M. Sc. theses published between2010-2018 and related to science education, with respectto various variables
- Tez No: 573694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada; 2010-2017 yılları arasında Fen Bilimleri alanında yayımlanmış yüksek lisans tezlerini tespit ederek, bu tezlerin konularını, kullanılan araştırma yöntemleri ve örneklemlerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini bugüne kadar Fen Bilimleri eğitimi alanında yayımlanmış yüksek lisans tezleri, örneklemini ise Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezinde 2010-2017 yılları arasında Fen Bilimleri eğitimi alanında yayımlanan 542 yüksek lisans tezi oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini oluşturan çalışmalar doküman analizi kapsamında izlenen sistematik işlem adımları sonucunda elde edilerek araştırma sürecine dâhil edilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen tezlerin yöntemleri incelendiğinde, betimsel araştırma yöntemini tercih eden araştırmacıların çoğunlukta olduğu görülmüştür. Konu bazında en çok“Öğretim, Strateji, Yöntem ve Teknikleri”alanında“Öğretme ve Öğrenme”konusunun çalışıldığı tespit edilmiştir. Çalışmalarda kullanılan örneklemlerde 1-50 kişiden oluşan ilköğretim öğrencilerinin tercih edildiği sonucuna varılmıştır. Bu araştırma ile ülkemizde fen bilimleri eğitimi alanında yayımlanmış yüksek lisans tezlerinde hangi konuların çalışıldığı görülmüş, hangi alanlara çalışılması gerektiği ile ilgili bir fikir oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the M.Sc. (Master of Science) theses on Science Education, completed between 2010 and 2017; and to investigate their subjects, research methods and samples. The M.Sc. theses published on Science Education up to date constitute the universe of this study, the 542 M.Sc. thesis published on Science Education between 2010 and 2017 obtained from the Council of Higher Education National Thesis Centre constitute the sample of this study. The studies constituting the research sample were obtained by the systematic operation steps viewed in the context of document analysis, and they were included in the research process. When we look at the methods of the thesis considered in this research, we see that the researchers prefering the descriptive research method are in majority. In the context of subject, it was determined that the most studied subject is“Teaching and Learning”in the area of“Teaching, Strategy, Method and Techniques”. It is concluded that the samples used in the studies consist of one through 50 primary school students. By this research, it was seen which subjects were studied in the M.Sc. thesis published on Science Education in Turkey, and it was tried to put forward an idea about which subject areas should be studied.