Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (FeTeMM) ile ilgili araştırmalar üzerine bir içerik analizi
A content analysis on research in science, technology, engineering and mathematics (STEM)
- Tez No: 665021
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Fen-Teknoloji-Matematik-Mühendislik (FeTeMM) ile adı geçen bilim dallarını ayrı ayrı öğretmek yerine fen, teknoloji, matematik ve mühendislik bilim dalları kapsamına giren bilgi ve becerilerin mühendislik tasarımına dayalı bir öğretim sistemi ile bütünleştirilmektedir (Bybee, 2010; Dugger, 2010). Ülkemizde fen, matematik, mühendislik ve teknoloji alanındaki becerileri kullanarak FeTeMM konusuna ilgi duyan, yaratıcı, girişimci ve yenilikçi düşünebilen nesil yetiştirmek için öğrencilere sorumluluk sağlayan, düşündüren, hata yaptıran, teknolojik bilgiler kazandıran, grup halinde çalışabilmeyi ve iyi iletişim kurabilmesini sağlayan bir eğitim politikasına gereksinim duyulmaktadır (Akgündüz vd., 2015). Ülkemizde de FeTeMM üzerine araştırmalar yapılmaktadır ve özellikle son yıllarda bu konu üzerinde araştırmalarda artış görülmektedir. Günümüzde FeTeMM hakkında çok sayıda araştırmaların yapılmış olması konu hakkında genel bir çerçevenin çizilmesi ihtiyacını ortaya koymuştur. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak, Türkiye'de 2014 ve 2019 yılları arasında FeTeMM konusuyla ilgili tamamlanmış doktora tezleri, yüksek lisans tezleri ve araştırma makalelerinin içerik analizi yöntemi ile incelenmesi çalışmanın amacı olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada, nitel araştırma yaklaşımıyla doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Nitel araştırmalarda, doküman incelemesi yapmak için içerik analizi kullanılmaktadır (Yıldırım ve Şimşek, 2006). Yapılan incelemeler de, FeTeMM konusunda 7 adet doktora tezi, 25 adet yüksek lisans tezi ve 40 adet araştırma makalesi olmak üzere toplamda 72 adet kaynağa ulaşılmıştır. Araştırmanın amacını oluşturan bu kaynaklar içerik analizi kapsamında,“doküman türüne, makalelerin yayınlandığı dergilere, yayınlanma yılına, sayfa sayısına, tezlerdeki danışman ünvanına, makaledeki yazar kişi sayısına, makale sorumlu yazar ünvanına, tez tamamlayanın cinsiyetine, makale sorumlu yazarın cinsiyetine, araştırma türüne, araştırma modeline, araştırma konusuna, örneklem belirleme yöntemine, örneklem düzeyine, örneklem büyüklüğüne, veri toplama aracına, kaynak türüne (yerli, yabancı) ve kaynak güncelliğine”göre incelenmiştir. Yapılan bu araştırmanın sonucunda; fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında 2014 yılından 2019 yılı mart ayına kadar 72 adet kaynağa ulaşılmıştır. Bu kaynaklar yüzde ile ifade edildiğinde ise, araştırmaların %35'ini yüksek lisans, %10'unu doktora, %40'ını ise araştırma makalesi oluşturmaktadır. Söz konusu çalışmaların araştırma modeline göre dağılımında ise; 35 tanesinin deneysel araştırma modeli (%49), 37 tanesinin tarama modeli (%51) olarak dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Veri toplama aracına göre dağılımına bakıldığında, 28 araştırmada anket (%20), 20 araştırmada başarı testi (%15), 20 araştırmada algı / ilgi / kişilik / yetenek vb. testi (%14), 31 araştırmada görüşme (mülakat) (%22), 7 araştırmada gözlem (%5), 10 araştırmada doküman incelemesi (%7) ve 23 araştırmada diğer veri toplama yöntemlerinin (%17) kullanıldığı tespit edilmiştir. FeTeMM hakkındaki çalışmaların araştırma konusuna göre; 39 (%54) tanesinde FeTeMM hakkındaki etkinliklerin incelenmesi, 10 (%14) tanesinde FeTeMM'i geliştirme çalışmaları, 15 (%21) tanesinde FeTeMM'e yönelik görüşler, 3 (%4) tanesinde FeTeMM geçerlik ve güvenirlik çalışmaları ve 5 (%7) tanesinde FeTeMM farkındalıklarının incelendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With STEM (Science-Technology-Mathematics-Engineering), which is a study that bridges the disciplines of science, technology, engineering and mathematics, instead of teaching the aforementioned branches of science separately, the knowledge and skills within the scope of science, technology, mathematics and engineering It focuses on integration with a design-based teaching system. It is stated that this is a new educational approach that aims to provide students with skills of establishing relationships between disciplines, teamwork, creative thinking, research, production and problem solving during the teaching (Bybee, 2010; Dugger, 2010). In our country, an educational policy that provides students with responsibility, thinking, making mistakes, gains technological knowledge, enables them to work in groups and communicate well in order to raise a generation that is interested in the STEM field by using skills in science, mathematics, engineering and technology are needed (Akgündüz et al., 2015). In this case, making investments in STEM education should be seen as an important factor for being strong in education and economy in the world for the future. Studies on STEM are also carried out in our country, especially in recent years, there has been an increase in research on this subject. The fact that number of studies have been conducted on STEM today have revealed the need to draw a general framework on the subject. Based on this need, between 2014 and 2019 doctoral dissertations completed on the subject fetemm in Turkey, thesis and examining the content analysis of research papers has been identified as the purpose of the study. In this study, the method of document analysis with a qualitative research approach was used. In qualitative research, content analysis is used to analyze documents (Yıldırım & Şimşek, 2006). As a result of the examinations, a total of 72 sources, including 7 doctorate theses, 25 master theses and 40 research articles, were reached on STEM. Within the scope of content analysis, these sources, which constitute the purpose of the study, include "the level of the thesis, the journals in which the articles are published, the year of publication, the number of pages, the title of the supervisor in the thesis, the number of authors in the article, the title of the article responsible author, the gender of the person who completed the thesis, the characteristics of the article responsible, the research type, the research model, research subject, sampling method, sampling size, data collection tool, source type (domestic, foreign) and resource update. As a result of this research; 72 resources were reached in the fields of science, technology, engineering and mathematics between the dates of 2014 and March 2019. 25 of them are master's thesis, 7 of them are doctoral dissertations and 40 of them are research articles. When it is expressed as a percentage, it has been determined that 35% of the research studies are at the level of master's degree, 10% of them are doctorate and 40% of them are research articles. According to the research model of these studies; 35 (49%) of them are experimental research model, 37 (51%) of them are distributed as scanning model. When the distribution according to the data collection tool is examined, it is seen that in 28 studies questionnaire (20%), in 20 studies success test (15%), in 20 studies perception/interest/personality/ability etc. test (14%), 31 studies interview (22%), 7 studies observation (5%), 10 studies document review (7%) and 23 studies other data collection methods (17%). The distribution of studies on STEM by the subject of research is; 39 (54%) were examining the activities about STEM, 10 (14%) were STEM development studies, 15 (21%) were STEM-related opinions, 3 (4%) were STEM Validity and Reliability studies, 5 (%) were 7) are examining STEM awareness.