Çeşitli biyolojik ortamlar için efektif atom numaralarının incelenmesi
  1. Tez No: 57370
  2. Yazar: NİL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN ÖZYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET 11 farklı biyolojik ortamın toplam ve kısmi foton etkileşmeleri (fotoelektrik, coherent ve incoherent etkileşmeler) için effektif atom numaraları (Z), 10-150 keV enerji bölgesinde, yeni bir yaklaşım kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada herbir etkileşme çeşidi için“kütle zayıflama katsayıları”hesaplanmış, foton tesir kesitlerinin Z 'ye bağımlılığı ve Z 'nin kuvvetlerinin enerji ile değişimi göz önüne alınarak effektif atom numaraları elde edilmiştir. Bulunan çeşitli foton etkileşmeleri için Z "nin kuvvetleri ve Z değerleri, farklı otoriteler tarafından, atom başına ve elektron başına tesir kesitlerinin kullanılmasıyla, aynı ortamlar ve aynı enerji bölgesinde, elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
^1- INVESTIGATION OF EFFECTIVE ATOMIC NUMBERS IN DIFFERENT BIOLOGICAL MEDIUMS ABSTRACT The effective atomic numbers for total and partial photon interactions (e.i. photoelectric effect, coherent scattering and incoherent scattering) of 11 different biological materials have been determined using a new approximation in the energy region 10-150 keV. In this study,“mass attenuation coefficients”for the various individual interaction have been calculated. The effective atomic numbers have been obtained by considering the Z- dependence of photon cross sections and the variation of Z- exponents with energy. Z- exponents and Z values for these photon interactions have been compared with the result that are obtained, using the cross sections per atom and per electron by several authors in the same mediums and energy region.