Konvansiyonel sevk sistemli gemilerde şaft yükü ölçümü ve analizi
Measuring and analysis of shaft load in conventional propulsion system of ships
- Tez No: 573827
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ülkemizde ve Dünyada en eski ve en önemli ulaşım şekli olan deniz yolu taşımacılığının en temel unsuru gemiler; iş bu gemilerin en önemli sistemi ise sevk sistemidir. Geçmişten günümüze teknolojinin ilerlemesi ile birlikte gemi sevk sistemleri çeşitlik göstermiş, aynı zamanda da oldukça hassasiyet kazanmıştır. Sevk sistemlerinin temel çalışma prensibi dönme hareketinin itme hareketine dönüştürülmesidir ve sevk sistemi bünyesinde dönen tüm ekipmanların doğru şekilde hizalanması, uzun süre güvenli bir intikal için ön koşul olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, uygun hizalamanın sağlanması ve şaftların eşeksenli olması sadece makinelerin ayarlanmasından çok daha fazlasını gerektirir. Dolayısıyla, sistemin tasarımı aşamasında yapılan hassas ve doğru modelleme ile analizler sonucu en efektif uygulama yöntemleri oluşturulmalıdır. Uygulama esnasında kontrol edilmeyen milimetrik hatalar, tahrik şaftı farklı çalışma koşullarına girdiğinde arıza, gürültü, titreşim gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle uygulamaların ardından yapılacak kontrollerde dikkate alınması gereken limitlerin de tasarım aşamasında belirlenmesi gerekmektedir. Tezim içerisinde konvansiyonel bir sevk sisteminin modellenmesinden ve tasarımından bahsedilecek olup, optimizasyon ile en iyi çalışma koşulları hedeflenecektir. Fiziki olarak da inşa edilmiş olan bu sevk sisteminin modeli ve yük analizi de anlatılarak, sevk sisteminin jack-up tekniği ile kontrolü sağlanacaktır. Son olarak analiz aşamasında, optimizasyon yapılarak tasarlanan şaft sisteminin gerçekte de tasarım değerlerine ne kadar yakın olduğu kontrol edilecektir. Doğruluk oranları yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The oldest and most important type of the transportation in our country and the world, the most basic element of the sea transportation of ships; The most important system of these ships is the propulsion system. With the advancement of technology from the past to the present, ship propulsion systems have varied and at the same time have become very sensitive. The basic operating principle of the propulsion systems is the conversion of the rotational motion into the propulsion movement and the correct alignment of all the rotating equipment within the propulsion system is considered a prerequisite for a long-term safe transition. However, ensuring proper alignment and the coaxiality of the shafts require much more than just adjusting the machines. Therefore, the most effective application methods should be prepared as a result of the analysis with accurate and accurate modeling at the design stage of the system. Out-of-control millimeter errors during application can have negative consequences such as malfunction, noise, vibration when the propeller shaft turns in different operating conditions. Therefore, the limits that must be taken into account in the checks to be performed after the applications should be determined at the design stage. In my thesis, modeling and design of a conventional propulsion system will be mentioned and optimization will be targeted with the best working conditions. The model and load analysis of this propulsion system, which is also constructed physically, will be explained and the propulsion system will be controlled by the jack-up technique. Finally, in the analysis phase, it will be checked how close the shaft system designed by optimization is in fact to the design values. The accuracy rates will be interpreted.