Markanın hükümsüzlüğü ve iptali
Nullity of trademarks and cancellation of trademarks
  1. Tez No: 573961
  2. Yazar: ELİF KALDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NECİP ORTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sınai Mülkiyet Hakları toplumların gelişimi ile paralel şekilde her geçen gün önem kazanmaktadır. Bu kapsamda markalar, sınai hukukun önemli bir değeri olup ticari hayattaki serbest rekabet ortamı, globalleşen dünya, teknolojideki gelişmeler neticesinde önemini her geçen gün daha da arttırmaktadır. Markanın gücü, ekonomik ve ticari hayatta hem yatırımcılar, hem tüketiciler bakımından çok değerlidir. Markaların garanti edicilik ve reklam fonksiyonları günümüzde belirgin olup, markalar böylelikle tüketici nezdinde bir imaj yaratmakta, olumlu veya olumsuz bir intiba bırakmaktadır. Bu sebeple markanın korunmasına dikkat edilmesi şart hale gelmiştir. Sınai hukuk alanındaki çalışmalar, markaların dünyadaki yeri, yaşadığımız çağın bir bilgi yüzyılı olması gibi nedenler ile her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde 10.01.2017 tarihinde 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu yürürlüğe girmiş ve Türk Marka Hukukunda önemli bir gelişme yaşanmıştır. Mülga 556 sayılı Kanunun Hükmünde Kararname ile uygulanan düzenlemeler, Avrupa Birliği ile uyumlu olmak amacıyla bir kısım yenilikler de eklenerek kanun metni haline gelmiştir. Markanın korunması bakımından sona erme halleri uygulamada oldukça büyük bir öneme sahiptir. Markaların hükümsüzlük halleri, markanın iptali sebepleri işbu çalışmamız ile ele alınmıştır. Tezimizin içeriğinde bu hallerin tümü 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile Mülga 556 sayılı KHK karşılaştırarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The importance of Industrial Property Rights is increasing each and every day in line with the development of societies. Accordingly, trademarks are significant assets of industrial law and are becoming increasingly more important as a result of the free competition environment in business life, globalizing world and developments in technology. The power of trademarks is very precious in economic and business life in terms of both investors and consumers. The functions of trademarks in terms of providing guarantee and ensuring advertising are distinctive today and in this way, trademarks create an image towards the consumers and give a positive or negative perception. Therefore, it is essential to pay attention to the protection of trademarks. The importance of studies in the field of industrial laws is continuously increasing due to the place of trademarks in the world and due to the character of this age as an information century. In our country, the Industrial Property Code No 6769 came into force on 10.01.2017, and a significant development was achieved in the Turkish Trademark Law. The regulations implemented by the abrogated Statutory Decree No 556 have been converted into a law text by adding certain new provisions for the purpose of ensuring harmony with the European Union. The cases of termination are quite important in practice in terms of the protection of trademarks. The cases of nullity of trademarks and reasons for the cancellation of trademarks have been discussed in this study. In our thesis, all of these cases will be reviewed by making comparison with the Industrial Property Code No 6769 and the abrogated Statutory Decree No 556.