Markanın hükümsüzlüğü ve iptali
Invalidation and cancelation of the trademark
  1. Tez No: 480459
  2. Yazar: ZEYNEP BAHADIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİRİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışma, 6769 sayılı Sınaî Mülkiyet Kanunu kapsamında markanın hükümsüzlüğü ve iptali hakkında yapılan bir incelemedir. Tezde, markanın hükümsüzlüğüne ve iptaline sebep olan haller tartışılmıştır. Bu çalışmada, hükümsüzlük ve iptal hallerinin varlığı halinde başvurulacak yollar üzerinde durulmuştur. Tezde markanın hükümsüzlüğünün ve iptalinin etkisi üzerinde özellikle durulmuştur. Hükümsüzlük ve iptal taleplerinin dayanağı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu sayede çalışmada hükümsüzlüğün ve iptalin etkisi, farklı bir boyuttan da tartışılmıştır. Tüm bu tartışmalar yapılırken uygulamada ortaya çıkabilecek durumlar üzerinde de durulmuştur. Ayrıca, çalışmanın bir bütünlük içinde sonuçlandırılabilmesi için marka hakkını sona erdiren diğer sebeplere de kısaca değinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a review of the invalidity and cancellation of trademark under the Industrial Property Law No. 6769. In the thesis, the reasons for invalidation and cancellation of trademark are discussed. This study has focused on the proceeding to be apply in case invalidity and cancellation. Especially the consequences of invalidity and cancellation have been focused on. The grounds of invalidity and cancellation have been tried to determine. Therefore the consequences of invalidity and cancellation also are discussed with a different perspective. With all these discusions, the situations that may arise in practise are emphasized. Also the other reasons to end the right of trademark have been touched upon in short in order to complete this work in integrity.