The effect of brand experience and brand personality on consumer-brand relationships and impulsive buying behavior
Marka deneyimi ve marka kişiliğinin tüketici-marka ilişkilerine ve dürtüsel satın alma davranışlarına etkisi
  1. Tez No: 698348
  2. Yazar: ECEM BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tüketicilerin dürtüsel satın alma davranışları, literatürde en çok araştırılan kavramlardan birisi olmuştur. Bununla birlikte, şimdiye kadar çok az çalışma, marka deneyimi ve marka kişiliğinin ayrı ayrı dürtüsel satın alma davranışıyla ve ayrıca müşterilerin memnuniyet, sadakat ve güven ile tanımlanan marka ilişkisine odaklanmıştır. Bu araştırmanın temel amacı, marka deneyimi, marka kişiliği ve müşteri memnuniyeti, sadakat ve güven arasındaki ilişkiyi araştırmak ve aynı zamanda bu faktörlerin dürtüsel satın alma davranışına yol açarak nasıl eyleme dönüştüğüne odaklanmaktır. Bu çalışma kapsamında, çevrimiçi sunulan bir anket sonucunda 357 adet katılımcıdan kullanılabilir cevap seti elde edilmiştir. Hem duyusal/duyuşsal hem de entelektüel marka deneyiminin sorumluluk/aktif/saldırganlık marka kişiliği boyutu ile anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde hem duyusal/duyuşsal hem de entelektüel marka deneyiminin duygusallık marka kişiliği boyutu ile anlamlı bir ilişki içinde olduğu tespit edilmiştir. Hem sorumluluk/aktif/saldırganlık hem de duygusallık marka kişilik boyutlarının dürtüsel satın alma davranışı ile önemli ölçüde ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, iki marka deneyimi boyutunun, memnuniyet, güven ve sadakat ile önemli ölçüde ilişkili olduğu bulunmuştur. Marka kişiliği boyutları içindense, yalnızca duygusallık marka kişiliği boyutunun yalnızca sadakat boyutuyla anlamlı bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The impulsive buying behavior of consumers is one of the widely studied concepts in the literature. However, very few studies have focused on how brand experience and brand personality are separately related to impulsive buying behavior and the relationship of the customers with the brand, including their satisfaction, loyalty, and trust. The primary objective of this research is to investigate the relationship between brand experience, brand personality, and customer satisfaction, loyalty and trust, while also focusing on how these factors turn into action by leading to impulsive buying behavior. In the scope of the present study, a total of 357 usable responses were collected via an online survey. Both sensory/affective and intellectual brand experience significantly affect the responsibility/active/aggressiveness brand personality dimension. Similarly, both sensory/affective and intellectual brand experience were found to have a significant effect on emotionality brand personality dimension. It is found out that both responsibility/active/aggressiveness and emotionality brand personality dimensions are significantly related to impulsive buying behavior. The two brand experience dimensions are found to be significantly related to satisfaction, trust and loyalty. Meanwhile, of the brand personality dimensions, only the emotionality dimension (but not responsibility/active/aggressiveness brand personality dimension) affects loyalty (but not satisfaction or trust).