Ortaöğretim öğrencilerine yönelik mobil destekli ve kâğıt kalem testlerin karşılaştırılması
Comparion of mobile-based and paper-based tests for secondary school students
  1. Tez No: 573986
  2. Yazar: ARZU URGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada üç farklı başarı testinin, mobil(çevrimiçi) ortamda ve geleneksel yöntemle uygulanarak testlerin psikometrik özelliklerinin ve cinsiyete göre öğrenci performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Betimsel bir araştırma olan bu çalışmanın araştırma grubunu Gaziantep ilindeki bir Anadolu lisesinde öğrenim gören; 50 kız, 50 erkek toplam 100, 9.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma grubuna Bilgisayar Bilimi, Biyoloji ve yabancı dil (Almanca) 20'şer maddelik, çoktan seçmeli başarı testleri mobil ortamda ve kâğıt-kalem ortamında uygulanmıştır. Mobil uygulama olarak Socrative (student) ücretsiz olması, kolay ve hızlı bir şekilde kurulum yapılabilmesi gibi avantajları sebebiyle seçilmiştir Testlere ait yapı geçerliliği anlamında kanıtlar ortaya koymak için Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) uygulamıştır. Analiz gerçekleştirilmeden önce örneklem büyüklüğünün yeterliliğini test etmek amacıyla Kaiser-Meyer Olkin (KMO) değeri hesaplanmış, çok değişkenlik normallik varsayımının karşılanmasına yönelik Bartlett testi yapılmış, aynı zamanda dağılımın normalliği için merkezi eğilim ölçüleri ile çarpıklık ve basıklık katsayıları hesaplanmıştır. Verilerin kategorik (1-0) olması nedeniyle tetrakorik korelasyon matrisi üzerinden yapılan açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Testlerin Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı, KR20 iç tutarlılık katsayısı, Spearman-Brown katsayısı ve Guttman iki yarı güvenirlik katsayıları bulunmuştur. Formlar arası güvenirlik katsayıları arasında manidar bir fark bulunamamıştır. İlişkili ölçümlerde ortama puanların karşılaştırılması için t-testi, cinsiyete göre yapılan karşılaştırmalarda bağımsız t-testi ve parametrik olmayan Man-Whitney-U testi uygulanmıştır. Dağılımların normal dağılımdan sapma gösterip, göstermediği kararı için; normallik testi, histogram grafiği, çarpıklık ve basıklık değerleri ile ortalama, tepedeğer ve ortanca değerleri incelenmiştir. Katılımcıların Bilgisayar Bilimi ve yabancı dil testlerinin mobil ve kâğıt-kalem uygulamalarında elde ettikleri puanlar arasındaki ilişkiye ait puanlar normal dağılım örüntüsü gösterdiği için Pearson momentler çarpım korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Biyoloji başarı testinin mobil ve kâğıt-kalem uygulamalarında aldıkları puanlar arasındaki ilişkiye ait verilerin dağılımı normalden sapma gösterdiği için Spearman sıra farkları korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Formlar arasındaki güvenirlik ilişkisi için yapılan analiz sonucu, her üç başarı testinin korelasyon sayıları yüksek bulunmuştur. Mobil destekli uygulanan başarı testlerinde cinsiyete göre katılımcılar arasında Bilgisayar Bilimi, Biyoloji ve yabancı dil (Almanca) başarı testinde başarı puanları arasında manidar bir fark bulunmamıştır. Kâğıt-kalem formunda uygulanan Bilgisayar Bilimi başarı testi için başarı puanları arasında, kadın ve erkek katılımcılar arasında fark bulunmazken, Biyoloji ve yabancı dil (Almanca) başarı testinde kızlar lehine bir farklılaşma bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed at comparing the psychometric properties of the tests and student performances according to gender by applying three different achievement tests in mobile (online) environment and by traditional method. This study adopted descriptive research design. The research group consists of 100 students (Female=50, Male=50) studying in an Anatolian high school in Gaziantep province. Computer science, biology and foreign language (German) 20-item multiple-choice achievement tests were applied to the research group in mobile and paper-based form. Socrative (student) was chosen as a mobile application because of its advantages such as being free of charge and easy and quick installation. Exploratory Factor Analysis (AFA) was applied to reveal evidence of construct validity of the tests. The Kaiser-Meyer Olkin (KMO) value was calculated to test the adequacy of the sample size before the analysis was performed, Bartlett test was performed to meet the assumption of multivariate normality, and central tendency measures and skewness and kurtosis coefficients were calculated for the normality of the distribution. As the data were categorical (1-0), exploratory factor analysis was performed on the tetrachoric correlation matrix. Cronbach Alpha internal consistency coefficient, KR20 internal consistency coefficient, Spearman-Brown coefficient, and Guttman two-half reliability coefficients were found. No significant difference was found between the reliability coefficients between the forms. The t-test was used to compare the scores on the related measurements; independent t-test and non-parametric Man-Whitney-U test were used for gender comparisons. For the decision whether the distribution deviates from the normal distribution or not; normality test, histogram graph, skewness and kurtosis values, mean, mode and median values were examined. Pearson product-moments multiplication correlation coefficient was calculated because the scores of the participants' relationship between the scores obtained in Computer Science and foreign language tests on mobile and paper-pencil applications showed normal distribution pattern. Since the distribution of the data on the relationship between the scores obtained in the mobile and paper-based applications of the biology achievement test deviated from normal, Spearman's rank-order correlation coefficient was calculated. As a result of the analysis conducted for the reliability relationship between the forms, the correlation numbers of all three achievement tests were found to be high. There was no significant difference between the achievement scores in the Computer Science, Biology and Foreign Language (German) achievement test among the participants in terms of gender in mobile-supported achievement tests. While there was no difference between the achievement scores for the Computer Science achievement test applied in paper-based form, there was a difference in favour of girls in the Biology and Foreign Language (German) achievement test.