Türkiye'de faaliyet gösteren vakıfların ekonomik yapısı, gelirleri ve Türkiye ekonomisine etkisi
Economic structure of foundations operating in Turkey, income sources and their impact on Turkish economy
  1. Tez No: 573991
  2. Yazar: OĞUZHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Türkiye'de faaliyet gösteren vakıfların Türkiye ekonomisine olan katkısı şüphesiz göz ardı edilemez. Yoksul kesimin ihtiyaçlarına belli bir ölçüde cevap veren vakıflar, faaliyet gösterdiği ülkenin makro iktisadi değişkenlerine de etki etmektedir. Çalışma kapsamında; öncelikle vakıf kavramı irdelenerek, Osmanlı Devleti'nden günümüze kadar olan vakıfların ekonomik yapısı, faaliyetleri ve gelir kaynakları incelenmiştir. Günümüzde faaliyet gösteren vakıfların ekonomik yapısı ve gelir kaynakları hakkında bilgi sahibi olabilmek adına örnek olarak seçilen mülhak vakıf, cemaat vakıf ve yeni vakıfların, vakıf yöneticileri ile görüşülerek, her yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne vermekle yükümlü oldukları beyannameleri talep edilmiştir. Ayrıca Kurumsal iktisat bağlamında bir kurum sayılabilen vakıfların Türkiye ekonomisine olan etkileri sayısal veriler ile ortaya konulmuştur. Çalışma sonunda vakıfların mevcut ekonomik yapıları ve gelir kaynakları hakkında bilgiler verilerek vakıfların Türkiye Ekonomisine olan etkilerine dair sayısal veriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Contribution to Turkey's economy foundations operating in Turkey certainly can not be ignored. Foundations that respond to the needs of the poor to a certain extent also affect the macroeconomic variables of the country in which they operate. Scope of work; firstly, the concept of foundation was examined and the economic structure, activities and income sources of the foundations from the Ottoman Empire to the present day were examined. In order to have information about the economic structure and income sources of the foundations operating today, the selected foundations, community foundations and new foundations were interviewed with the managers of the foundations and the declarations that they were obliged to submit to the General Directorate of Foundations each year. In addition, the effects of Turkey's economy, which foundations can be considered an institution in the context of institutional economics is demonstrated by numerical data. At the end of the foundation giving information about the current economic structure and income sources of the foundation of the effects that have been demonstrated to Turkey Economy numerical data.