Modifiye ditiyofosfat elektrotlar ile nikel(II) iyonunun elektrokimyasal davranışının incelenmesi
Investigation of electrochemical behavior of nickel(II)ion with modified ditiophosphata electrodes
  1. Tez No: 574057
  2. Yazar: ÇİĞDEM YALDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESENGÜL KIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Amonyumdibenzilditiyofosfat (L1), Amonyumdiisobutilditiyofosfat (L2) ve Amonyumdiisopropilditiyofosfat (L3) bileşiklerinin ilk kez modifiyer olarak kullanıldığı polipirol elektrotlar hazırlanmış ve bu elektrotlar nikel(II) iyonunun voltametrik analizinde sensör olarak kullanılmıştır. Modifiye edilen polipirol elektrotların performansları diferansiyel puls voltametri yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Elektrotların elektrokimyasal cevabına etki eden parametrelerin optimizasyonu (döngü sayısı, tarama hızı, pH, modifiyer maddelerin derişimi) dönüşümlü voltametri yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Nikel(II) tayininde Co(II), Cd(II), Pb(II), Fe(II) ve Cr(III) iyonlarının girişim etkileri araştırılmıştır. Optimum koşullarda hazırlanan elektrotlar ile 2-12 ppm nikel(II) derişim aralığında lineer cevaplar elde edilmiş ve tayin limitleri hesaplanmıştır (S/N=3). Geliştirilen sensör ile su numunesinde nikel(II) tayini yapılmış saf suda % 98.75-99.38 çeşme suyunda ise % 91-96.63 oranında geri kazanım değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Polipirol electrodes with amyumdibenzylditiophosphate (L1), Amyumdiisobutilditiophosphate (L2) and Amyumdiisopropylofhosphate (L3) were modified for the first time, and these electrodes were made of nickel (II) ion Used as a sensor in voltametric analysis. The performances of modified Polypirol electrodes were examined using differential pulse voltammetry method. The optimization of the parameters affecting the electrochemical response of the electrodes (the number of cycles, the scan speed, the PH, the concentration of modified substances) was carried out by alternating voltammetry method. In the determination of nickel (II), the interference effects of Co (ii), Cd (II), Pb (II), Fe (II) and Cr (III) ions have been investigated. With electrodes prepared in Optimum conditions, linear responses were obtained in the 2-12 ppm nickel (II) range and the designation limits were calculated (S/N = 3). In the water sample with the developed sensor, nickel (II) determination was obtained in pure water 98.75%-99.38 fountain water and 91%-96.63 percent recovery values.